| Skonxxx a întrebat:

Salut TPU,

Ce posturi de munca tin de electronica si automatizari? Ma intereseaza sa stiu daca si reglor, matritioner.

Si daca am o calificare de nivel 4 TEHNICIAN IN ELECTRONICA SI AUTOMATIZARI, care sunt posturile care cauta aceasta calificare? Puteti sa imi detaliati despre ce e vorba, DAU FUNDA, mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Nu asculta ce spun altii pe aici, vad ca habar n-au cu ce se mananca. Electronica si automatizari inseamna tot ce tine de domeniu industrial, de la masini cu comanda numerica pana la masini actionate electronic, hidraulic si asa mai departe. Rolul tau in acest domeniu poate varia foarte mult. Exista posturi pentru montare/cablare panouri electrice, pentru intretinere masini comandate electronic, si multe altele.

1 răspuns:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Matriter sigur nu, meseria e oarecum asemanatoare cu cea de frezor, e vorba de prelucrarea prin aschiere a unor semifabricate metalice.
Reglor, aici depinde ce abilitati presupune jobul respectiv.
"TEHNICIAN IN ELECTRONICA SI AUTOMATIZARI" spune singur cam care sunt domeniile in care poti activa. In ultima instanta conteaza ceea ce stii sa faci efectiv, dar trebuie ca jobul sa foloseasca totusi abilitatile date de diploma respectiva. Daca gasesti un job care ti se pare potrivit aplica la el, daca te cheama la interviu decide angajatorul daca esti persoana potrivita.