| DjSony a întrebat:

Ce probe se sustin pentru admiterea la academia de politie Alexandru Ioan Cuza? Cati ani se studiaza?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe siteul academiei gasesti toate informatiile: http://www.academiadepolitie.ro/index.html

1 răspuns:
| Sadop a răspuns:

Academia are 3 Facultati : Politie, Pompieri si Arhivistica.
La Politie ai mai multe optiuni : Politie ( Drept sau OSP ), Jandarmi, Penitenciare si Frontiera.
La Facultatea de Politie se fac 3 ani, cu exceptia Dreptului la care se fac 4 ani.
Probele pentru Facultatea de Politie sunt : vizita medicala, proba pshiologica, proba la romana, proba la istorie, proba la o limba straina si proba fizica care consta in aruncarea mingii medicinale, viteza 50 m si rezistenta.
Astept si alte intrebari big grin.
Bafta!