| CMGeorge98 a întrebat:

Salut TPU! Cu ce se ocupa un Specialist / Tehnician echipamente de calcul si retele? Ai nevoie de studii superioare pentru a activa in domeniu?

1 răspuns:
| vlllaaddd a răspuns:

Instalezi componentele unui sistem de calcul conform specificațiilor;
Verifici funcționarea sistemului de calcul – instalare hardware și mentenanță;
Utilizezi metode specifice de protejare a programelor și datelor;
Ameliorezi performanțele sistemelor de calcul prin upgrade și update;
Instalezi și configurezi sisteme de securitate a sistemelor de calcul și a rețelelor de calculatoare
Asiguri mentenanță preventivă a calculatoarelor și rețelelor de calculatoare.

si iti trebuie studii medii