| Zozohun a întrebat:

Dacă termin profilul de stiinte ale naturii, pot da mai departe la o faultate de IT?
Adică in liceu faci măcar putin mate-info?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Faci măcar putin mate-info?

Da faci 4 ani de mate
da, faci 2 ani de iformatica

| Sn4k3 a răspuns:

Daca vrei la IT faci mate-info. Doar acolo faci matematica M1 si destule ore de info cat sa inveti.

| anamariarot a răspuns:

Matematică faci destulă, dar informatică nu faci decât în primii doi ani; după nu mai faci deloc, deci indicat ar fi să alegi mate-info

| Zozohun explică (pentru anamariarot):

Da, dar nu am medie de mate-info. In orice caz sa ma transfer in al doilea semestru. Oare o sa fie greu? Adica o sa am de recuperat mult?

| anamariarot a răspuns (pentru Zozohun):

Nu știu cât e de recuperat, că eu am rămas la același profil pe parcursul liceului. În ce clasă ești?

| Zozohun explică (pentru anamariarot):

A 8-a

| anamariarot a răspuns (pentru Zozohun):

Știi cum e informatica? Am observat că de foarte multe ori e confundată cu TIC-ul, iar diferența este de la cer la pământ, motiv pentru care există și așteptări nerealiste. Mulți se duc la mate-info cu gândul că o să urmeze ceva în domeniul it, dar „sfârșesc" la alte facultăți, din cauza așteptărilor nerealiste, după cum am spus mai sus. Informatica nu înseamnă să lucrezi în word, excel, powerpoint etc(acela e TIC-ul), ci să creezi tu programe.
Nu vreau să te descurajez, nici vorbă de așa ceva, îți spun doar cu scopul de a ști cam cu ce se mănâncă, pentru a nu fi dezamăgit după.

| Mariutu_Mario_1996 a răspuns:

Da poti sa mergi