| Zozohun a întrebat:

Daca vrei sa devii programator si înveți limbaje se programare (C / C++ / Java / C#/ Javascript) automat după stii sa spargi / securizezi anumite site-uri / firme?

Răspuns Câştigător
| GheorghePrep a răspuns:

Vrei cam mult, uite cum sta treaba... Ca programator tu creezi si decodezi coduri de programare, gandeste-te ca pentru securizarea unui site se utilizeaza de cele mai multe ori criptarea, ca sa decriptezi un site iti poate lua cativa ani, un site nu poate fi spart asa de usor cum vezi in filme, tot ce se poate face cu un site este sa redirectionezi adresa s-au sa inlocuiesti site-ul cu altul(asta in cazul firmelor de securitate cibernetica).

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicidecum
securitatea pe net nu tine mereu doar de programare ci si de setarile de securitate ale serverelor si retelelor.

bineinteles ca niste cunostinte solide in programare te ajuta sa intelegi mai bine niste concepte de securitate dar asta nu inseamna ca esti capabil sa le si pui in practica

| Sn4k3 a răspuns:

Iti dezvolti gandirea pentru asa ceva, dupa trebuie sa inveti ce ai nevoie pentru a sparge site-urile sau ce mai vrei tu.

| Ax3LdeV a răspuns:

Ca sa fii programator nu trebuie sa doar un
print ("hello world")
Trebuie sa stii limbajul ca la carte

| doctorAnswer a răspuns:

Bună, Zozohun!
Gândești puțin cam prea departe.
Calitatea unui programator constă în stăpânirea și folosirea cunoștințelor în folosul tururor.
Pentru a face acest lucru ai nevoie de determinare și de o aprofundare în domeniu.
Sper ca răspunsul meu să-ți fie folositor!

| sertech a răspuns:

În primul rînd să nu uiți că orice activitate gen să „spargi" un site este o activitate ilegală și se amendează conform nomenclatorului internațional a securității informaționale. Chiar dacă înveți limbajele de programare nu îți oferă posibilitatea de a ocoli protocoalele de securitate. Ai nevoie să înveți și pe alături : criptologie; protocoalele de securitate CISCO, Oracle, etc; Sistemele Network; Platformele WEB; și altele. Îți urez succes!