| anonim_4396 a întrebat:

As avea si o eu intrebare de curiozitate. Sunt clasa a-10 la mate-info si de curand m-am apucat sa aprofundez cunostiintele mele de c++ si de ceva timp sunt curios sa vad ce presupune meseria de programtor.
Intrebarea mea este ca programator cate limbaje de programare trebuie sa stii/inveti? Si pentru a creea site-uri trebuie sa ai cunostite foarte avansate de mysq php? Tot ce am invatat pana acum este ceva html si css dar ma gandeam ca ar trebui sa invat si java script acesta hucand un rol important in creearea siteurilor.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti un programator bun daca stii programare. Limbajul este doar o unealta prin care un programator bun pune in aplicare niste principii, implementeaza niste algoritmi.
Daca stii 100 de limbaje nu te face un programator mai bun decat cineva care stie si cum si cand sa le foloseasca.

Mergi pe c++daca te ai apucat de el. Cand o sa simti ca ai bine fixate bazele programarii trecerea la alt limbaj nu ar trebui sa fie un impas.

Da, php si mysql sunt importante in crearea unui site dinamic.

Pentru un site static html si css este suficient. Php intervine cand vrei sa il faci interactiv pe parte de server side, mysql cand ai nevoie de stocare, js cand ai nevoie de interactivitate client side

2 răspunsuri:
| gabrielctg a răspuns:

Da, mysql/php este initial pentru un site.
Mai pe romaneste sa intelegem toti:

MYSQL-Este un tabel in care se stocheaza un tabel de ex : Conturi are alte tablele, deci Conturi -> Nume, Parola, Email, Varsta.
Uite cum arata mysql:
Poza 1: https://imgur.com/a/2PI3F
Poza 2: https://imgur.com/a/3e5YO
Acestea sunt tabelele pentru serverul meu de samp [in devenire desigur]

Si php este esential deoarece nu poti lucra in mysql fara php, mysql e creeat in special pentru programari de tip php, sau servere de gaming, care contin chestii legate.sql.

Pare putin banal, am 13 ani si iti spun eu am experienta in mysql si putin php, lucrez si la site-ul scolii care v-a fii lansat in curand cu un profesor de informatica.
Daca o sa cauti tot asa o sa gasesti.
Deci in toate chestile bune si mai putin bune sunt esentiale daca vrei sa iti faci de exemplu un magazin cum ar fi pcgarage.
Javascriptul cred ca iti trebuie iar, nu stiu, am 0 cunostinte js.

| suntserios a răspuns (pentru gabrielctg):

Mysql nu este un tabel care stocheaza un tabel. E un sistem de gestiu a bazelor de date, baze de date interogate cu ajutorul limbajului sql. Ca sa fie si mai clar si sa nu inducem omul in eroare, mysql nu este facut in special pentru php ci pentru orice limbaj de programare. Ca este folosit cel mai des impreuna cu php e altceva