| NeedHelp1 a întrebat:

Salut TPU!

După ce termini academia de poliție ești repartizat în sistem și astfel devii polițist/jandarm etc...

Întrebarea mea este următoarea:
După ce devii polițist poți urma o facultate de drept iar apoi să dai admitere la INM(Institutul National al Magistraturii) și astfel să devii judecător?

Deci este posibil sa urmezi cursurile la INM ( în cazul în care ești admis) în timp ce lucrezi ca polițist?

Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti urma o facultate de drept in timp ce esti politist, respectiv la forma de invatamant la distanta.
Nu, nu poti urma INM cat timp lucrezi ca politist, cursurile la acesta sunt cu frecventa la zi.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu prea vad de ce nu