| Carl a întrebat:

Dupa terminarea liceeului as dori sa urmez o facultate de medicina. Am cautat detalii legate de facultati din afara, dar optiunile sunt limitate. Am hotarat ca dupa terminarea liceeului sa aplic la o facultate de medicina din Romania. Dupa terminarea acesteia as dori sa fac rezidentiatul afara si sa obtin o bursa. Care sunt sansele? Credeti ca facultatea din Romania este o decizie buna? Multumesc.

4 răspunsuri:
| Carl explică:

Wow...multumesc! Nu vreau sa devin vanzator... vreau sa devin doctor.

| mixxjim a răspuns:

Ce inseamna afara si ce inseamna optiuni limitate? sa inteleg ca locuiesti in strainatate de intrebi daca facultatea din Romania este o decizie buna? aparent nu prea ai ce alta decizie sa iei daca vrei sa faci medicina, nu? nu stiu daca stii de acele targuri de universitati care au loc in Romania, ai aici ceva informatii despre cel care a fost in aceasta primavara, si o lista de universitati participante, poate gasesti ceva util http://www.riuf.ro/index.php?page=for_visitors_list

| Dana211 a răspuns:

Din moment ce nu ai alta optiune si doresti asta indiferent daca e o decizie buna sau nu, vei face medicina in tara pentru ca nu ai incotro. De plecat poti pleca cum fac sute de studenti dupa ce termina dar trebuie sa inveti mult si foarte bine. Si sa stii ca medicina se face si la noi in tara la un nivel destul de inalt doar ca datorita salariilor mizere pe care le au rezidentii se face analogia asta prosteasca cum ca nu se invata nimic. Sunt si facultati la care intr-adevar nu se face carte dar in centrele mari ( Bucuresti, Cluj, Mures) chiar se invta
Cat despre strainatate ce sa zic... nu ai optiuni limitate si poate ar trebui sa te informezi mai bine doar ca pentru a aplica la ei e destul de complicat, iar sansele ca sa te accepte sunt minime (cunosc cazuri)

| BCoMichael a răspuns:

Daca doresti sa mergi la o facultate de medicina in Romania, ai grija sa nu-ti intre gandaci in gura noaptea! rolling on the floor))))))))))))))))) laughing))))))laughing))))))rolling on the floor))))))