| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Imi puteti da un raspuns la intrebarea:
este mai bun un subofiter de jandarmi sau un subofiter de politie? Eu am o scoala de jandarmi de subofiteri aproape de casa si unchiul meu care e subofiter de jandarmi mi-a spus ca merita sa o fac numai ca mai mult as vrea sa fiu "un organ al legii" si sa dau la politie doar ca nu vreau sa fiu judecat pentru orice chestie minuscula pe care o fac si sa incep sa urasc cariera de politist.Mie imi este frica ca daca fac o greseala, voi fi dat afara din functie dar jandarmii nu cred ca se ocupa chiar asa mult cu ordinea publica si lucruri de astea.Am 1 ruda care este studenta la scoala de politie si o ruda care s-a pensionat si era politist.Am sa-i intreb pe ei daca merita numai ca as vrea si un raspuns din partea voastra

2 răspunsuri:
| Fieraru23 a răspuns:

Ca jandarm, nu sperii pe nimeni si arzi dar ca politist, te faci mare om periculos

| SoMeBoDy123 a răspuns (pentru Fieraru23):

Nu este invers? Eu am vazut lume care vad jandarmii ca pe niste gorile cu cagula care te pun la pamant la ordinul sefului.