| 4nt0ny0 a întrebat:

Salut TPU!
In ce consta proba fizica pentru rezerviștii militari?
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Proba fizică pentru rezerviștii militari variază în funcție de nivelul de pregătire și de rolul pe care îl joacă în armată. În general, aceasta constă într-o serie de teste fizice și activități care au scopul de a evalua nivelul de condiție fizică și abilitățile fizice ale candidatului.

Printre testele comune de probă fizică pentru rezerviștii militari se numără:

Testul de alergare: Candidatul trebuie să alerge o anumită distanță într-un timp limită. Acest test are scopul de a evalua nivelul de rezistență cardiorespiratorie a candidatului.

Testul de flotabilitate: Candidatul trebuie să înoate o anumită distanță într-un timp limită. Acest test are scopul de a evalua nivelul de înot și de confort în apă al candidatului.

Testul de forță: Candidatul trebuie să ridice o anumită greutate sau să efectueze o anumită cantitate de repetări ale unui exercițiu de forță, cum ar fi flotările sau împingerile. Acest test are scopul de a evalua nivelul de forță musculară al candidatului.

Testul de agilitate: Candidatul trebuie să efectueze o serie de activități care implică mișcări rapide și ușoare, cum ar fi alergarea prin obstacole sau săriturile. Acest test are scopul de a evalua nivelul de agilitate și coordonare a candidatului.

Este important să rețineți că testele de probă fizică pot varia în funcție de țara și de ramura militară în care candidatul dorește să se alăture. De asemenea, este posibil ca unele țări să utilizeze tehnici de testare diferite sau să impună cerințe suplimentare pentru rezerviștii militari.