| Anonim2354 a întrebat:

Intrebarea mea este ce ar trebui sa faci dupa ce termini liceul pentru a duce un trai decent si nu vorbesc de 8-12 milioane pe luna si munca o gramada,iar dupa sa nu iti ajunga banii nici pentru mancare si haine.Ce facultate recomandati sau credeti ca e o pierdere de timp?
Am intalnit multi oameni care au facultate,chair 2, oameni inteligenti care nu isi pot gasi de lucru undeva sa isi asigure traiul si toti nestiutorii fara scoala,care nici sa vorbeasca bine nu se descurca sunt plini de bani si bagati in toate domeniile de care nu au habar.
Ce ti se asigura daca termini liceul si dupa facultatea cu rezultate bune?(cred ca asta este doar o mare pacaleala facuta de cei care conduc ca sa prosteasca lumea si dupa atata munca sa nu obtina nimic...cel putin in Romania)
Care este opinia voastra despre ce ar trebui facut pentru a avea un trai decent?(sa iti cumperi o masina,de ce nu o casa,sa ai bani sa iesi des si in oras, sa nu stai sa zici ca nu poti cumpara niste banalitati ca nu ajung bani)
Sunt curios care sunt parerile voastre si ce credeti ca trebuie facut!

7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Pai,daca muncesti, cand mai ai timp sa faci bani?

| Teardrop a răspuns:

"toti nestiutorii fara scoala, care nici sa vorbeasca bine nu se descurca sunt plini de bani si bagati in toate domeniile de care nu au habar"
Cum ar fi? Şi nu-mi da exemplu cine ştie ce parlamentar, că nu toţi sunt "plini de bani" şi toţi o făcut cel puţin o facultate(chiar dacă unii au făcut-o de formă) sau au avut susţinerea părinţilor la rândul lor bogaţi.

"Ce ti se asigura daca termini liceul si dupa facultatea cu rezultate bune?(cred ca asta este doar o mare pacaleala facuta de cei care conduc ca sa prosteasca lumea si dupa atata munca sa nu obtina nimic...cel putin in Romania) "

N-am întânit pe nimeni care să termine o facultate serioasă (medicină, arhitectură, iginerie, IT) în primii 10, hai 15 și care să nu aibă un loc decent de muncă.
Poate că sunt, nu săriți pe mine. Dar eu n-am întâlnit.
Dacă ești bun, vei obține ceea ce vei dori. Dacă muncești mult pentru asta, dacă îți dai interesul, dacă îți dorești.

Care este opinia voastra despre ce ar trebui facut pentru a avea un trai decent?
Să muncești, să depui efort ca să realizezi ceea ce-ți dorești SĂ ÎȚI PLACĂ CEEA CE FACI, să nu te lași doborât de greutăți, să nu te lamentezi și să nu dai vina pe alții atunci când nu reușești (ceea ce fac marea majoritate a românilor), să perseverzi, să vrei să știi mai mult, să dorești să fii cel mai bun în domeniul tău.
Să știi să te relaxezi și să te bucuri de viață, să nu te lași păcălit, să prețuiești experiențele (o călătorie, o vacanță, o petrecere, o cină), mai mult decât să știi să pretuiești obiectele materiale (mașina bengoasă, casa fițoasă, băutura fină, etc.)

Ceea ce am învățat eu este că un om de succes nu se lamentează niciodată. Cel puțin nu public. Nu l-am văzut pe Stephen Hawking să se plângă, nici pe Bill Gates, nici pe Steve Jobs. Nu am dat chiar cele mai bune exemple, fiindcă oamenii ăștia au fost genii, și nu toți suntem genii. Dar sunt cei mai cunoscuți.
În schimb, nu cunosc vreun plângăcios de pe TPU, care se plânge de sistmeul de învățământ românesc, să se fi mutat în altă țară și să fii devenit dintr-o dată cel mai bun.
Nicăieri nu se promovează și nu se recompensează ignorața sau lenea.

| Anonim2354 explică (pentru Teardrop):

Interesant raspunsul tau, chiar continand caracter motivational.
Consider ca ceea ce ai spus tu e adevarat si ma bucur ca sunt persoane care gandesc asa.
De la teorie la practica este drum lung, dar totusi, nu imposibil de parcurs...

| ashlee a răspuns (pentru Teardrop):

De acord.

| BlaaBlaa a răspuns:

In Romania nu poti duce un trai decent si abia daca iti gasesti un loc de munca care si ala e prost platit. Si ceea ce visezi tu clar nu se pot realiza aici, doar daca muncesti in strainatate. Daca termini liceul si iei BAC-ul ai asigurat o diploma cu care poti da la diverse facultati. Sincer cu facultatea nu stiu ce sa spun, depinde cat ii de serioasa facultatea si daca iti este asigurata pregatirea teoretica de specialitate, precum si posibilitatea valorificarii sale la nivel practic.

| Anonim2354 explică (pentru BlaaBlaa):

S-a ajuns, cand spui ca vrei sa cumperi casa sau masina si sa o duci decent, ca este un "vis" in tara asta.

| ashlee a răspuns:

Pentru rezultate mai sigure, sunt necesare meserii practice, fie creative, fie de prestare servicii ce necesita calificare. Pentru cei cu studii superioare: inginerie, medicina, arhitectura, design, etc. Pentru cei cu studii medii, dar bine pregatiti si profesionisti (si eventual cu ceva spirit intreprinzator), se pot obtine venituri bune ca bucatar, instalator, electrician, tamplar, zugrav, zidar, sudor, etc. Motivul pentru care unii dintre acestia nu au uneori venit bun nu este meseria, ci lenea, incompetenta, neseriozitatea sau lipsa spiritului intreprinzator. Un bun meserias va fi intotdeauna recomandat si se va descurca foarte bine, atat in tara, cat si in strainatate.

Chiar si intr-un domeniu profesional promitator, trebuie stiut ca implicarea si perfectionarea continua e necesara. Degeaba ai o diploma buna daca, in practica, esti slab si nepriceput. Venitul va fi pe masura priceperii si implicarii. Sunt destui care se asteapta ca banii sa vina facand treaba de mantuiala si fara efort prea mare, fara a studia/citi constant, dar, in mod normal, asa ceva nu este posibil.

Pe de alta parte, exista si oameni care reusesc in domenii mai riscante, ca scriitor, cantaret de opera, pianist, violonist, sportiv, dar trebuie sa fii foarte bun, sa ai talent, sa te promovezi, sa ai si sansa.

Orice tanar, atunci cand se orienteaza profesional, ar trebui sa se cunoasca pe sine (sa isi cunoasca inclinatiile si capacitatile) si sa faca si o cercetare a pietei muncii. Peste tot in lume, exista studii folositoare si studii mai putin folositoare.