| sGlx a întrebat:

La anul as vrea sa ma duc la academia fortelor aeriene. Imi poate spune cineva cat castiga un pilot militar? Cu gradul de locotenent.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai aici un articol unde sunt specificate si salariile din armata, atat la soldati cat si la ofiteri:
https://www.realitatea.net/......38507.html

| sGlx explică (pentru Violleta2022):

Nu scrie nimic de piloti militari si nici despre locotenenti

| Violleta2022 a răspuns (pentru sGlx):

Nici nu-i nevoie sa scrie despre pilotii militari, aici se plateste pe functia de "locotenent" la care se vor adauga sporurile aferente fiecarei ramuri sau industrii in care activeaza (marina, terestra, aeriana samd).
Dar nu te stresa de pe acum, ca nici nu ai fost inca acceptat intr-o scoala militara, sa vedem daca treci de selectie. Apoi ani buni de academie si in final o pozitie de ofiter sau subofiter, k dupa cum te-oi descurca.

| sGlx explică (pentru Violleta2022):

M-am chinuit ani buni sa ies primul din clasa. Sunt foarte sigur ca pot intra la academie. Am intrebat niste prieteni si am aflat pana la urma cat se castiga. Mersi oricum ca ai incercat sa ma ajuti

| Violleta2022 a răspuns (pentru sGlx):

Ceea ce nu iei tu in calcul este pre-selectia la care trebuie sa participi, incluzand analizele medicale si testele sportive.