| ahavauauaiajabab a întrebat:

Salut TPU!
La care facultati de medicina dentara se dă admiterea doar din biologie sau biologie cu cateva intrebari de chimie/fizica?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

"Dacă vrei să fii student la Medicină, trebuie să stăpânești foarte bine biologia, chimia, fizica și matematica. În funcție de an, universitate și specializare, concursul de admitere poate fi diferit.

La specializarea „Medicină", numărul de întrebări dintr-un caiet de teză este de 90 (54 de întrebări din materia Anatomia și Fiziologia omului – Biologie de clasa a XI-lea și 36 de întrebări din materia Chimie organică sau Fizică – la alegere).

La „Asistență Medicală Generală" și „Nutriție și Dietetică", disciplinele de concurs sunt Biologie de clasa a XI-a (Anatomia și Fiziologia omului) sau Chimie organică.

La specializarea „Medicină Dentară", disciplinele vizate sunt Biologie clasa a XI-a (Anatomia și Fiziologia omului) – obligatoriu și Chimie organică sau Fizică – la alegere.

La „Tehnică Dentară" și „Asistență de Profilaxie Stomatologică" sunt două materii la alegere: Biologie clasa a XI-a (Anatomia și Fiziologia omului) sau Chimie organică. Uite aici info ceruta:
https://medijobs.ro/......dicina..."

https://www.bzi.ro/......ti-4363266