| BlackRose03 a întrebat:

Pentru admiterea la medicina examenul din ce se da? Eu stiam doar de chimie si biologie, dar intra si fizica sau?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Numai biologie si chimie organica.

| BlackRose03 explică (pentru LPCTSTR):

Doamne, ce bucurie... avand in vedere faptul ca sunt praf la mate. Asa citisem si eu, dar am auzit multe opinii contrare.

| LPCTSTR a răspuns (pentru BlackRose03):

Pai, zici ca vrei sa dai la medicina, asta este medicina; daca era sa dai la farmacie, cred ca aveai nevoie de niste calcule pe la chimie.

| laSoledad a răspuns (pentru BlackRose03):

Daca esti praf la mate, nu vei sta mult nici in facultatea de medicina, n-ai grija! Ai grija sa iei bacul intai...

| BlackRose03 explică (pentru laSoledad):

De ce? La biologie si chimie ma descurc, sunt materii care imi plac. Unde intervine matematica? Datele de pe net nu sunt intotdeauna sigure. Nu este nimic gresit sa intrebi pentru a te asigura, nu? TPU sau nu

| BlackRose03 explică (pentru laSoledad):

Bacul il iau aproape sigur, nu sunt slaba la invatatura. Deci n-ai grija. Am sperante sa iau peste 9.50 big grin

| laSoledad a răspuns (pentru BlackRose03):

De fapt vorbele tale sunt penibile, faptul cum o intorci ca la Ploiesti...
Unde intervine matematica? o sa-ti dai tu seama la facultate. Si oricum nu e vorba doar de matematica in sine. E vorba de abilitatile tale logice si analitice. Daca esti praf la mate, inseamna ca esti praf la astea. Daca esti praf la astea, nu vei face fata la medicina, fii sigura. Sa speram ca te vei mai redresa pe viitor.

| BlackRose03 explică (pentru laSoledad):

Nu este nimic penibil in a avea o opinie si a te tine de ea. Pe de alta parte, sarcasmul in situatia asta este intr-adevar penibil, mai mult decat cuvintele mele. laughing Nu trebuie sa recurgi la jigniri. Am vrut doar sa imi raspunzi la intrebare, nu e nevoie sa te "aprinzi" asa. In continuare nu consider ca este penibil sa intrebi ceva pentru a te asigura/primi informatii in plus. Posibil ai dreptate cu matematica, va trebui sa reconsider.

| laSoledad a răspuns (pentru BlackRose03):

Ai tu impresia ca am rercurs la jigniri, ai luat-o prea personal. Ti-am zis, daca ai fi intrat pe site-ul vreunei facultati, te-ar fi scutit de polologhia de acum.

13 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Bio si chimie organica cum zice dog, si fizica se dadea inainte de 90. Vei face oricum biofizica si biochimie in facultate.

| WhiteLife a răspuns:

Nu cred ca se da fizica sau mate, insa raspuns sigur gasesti doar la secretariat. Acolo poti intreba si de cartea de grile care contine si bibliografia pentru examenul de admitere. La unele facultati sunt grile doar din biologie. In timpul facultatii nu faceti mate, doar biofizica 2 semestre si biochimie 2 semestre (am inteles ca la Cluj mai e inca o materie legata de chimie, dar nu e mare lucru).

| laSoledad a răspuns:

Pe site-ul unei facultati de medicina ai intrat vreodata? Sau doar pe TPU intri?

| BlackRose03 explică (pentru laSoledad):

Nu am nevoie de sarcasmul asta penibil, multumesc. Am intrat si am vazut doar de chimie si biologie, dar multe persoane pe care le-am intrebat spun ca se da si ceva fizica/matematica si am intrebat aici ca sa fiu sigura.

| laSoledad a răspuns (pentru BlackRose03):

Si tu crezi acele persoane sau crezi ce scrie in regulamentul facultatii? Ca daca ai fi intrat vreodata sa-l citesti, nu te-ar mai fi interesat ce zic unii si altii, inclusiv de pe TPU...