| Andrei_Andrei_1996_14Zd a întrebat:

Lucrez intr-o companie unde tura de noapte înseamnă 7 nopți câte 12 ore(09-00PM-09:00AM) iar acest lucru nu este prevazut in contract.

Este in regula din punct de vedere legal?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este in regula daca esti de acord si daca esti platit cu spor de noapte corespunzator.

| Andrei_Andrei_1996_14Zd explică (pentru Ioandelasal):

Sunt platit cu 250-300 de lei per tura de noapte, depinde de chef.
La un salariu de 1.800 RON, conform Legea 53/2003: art.126 ar trebui sa se ofere minim 25% din salariul de baza, asta ar insemna undeva la 450RON+5 zile lucratoare libere dupa terminarea turei respective.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Andrei_Andrei_1996_14Zd):

O luna de lucru se calculeaza cu 164.5 ore lucrate.
Din acest timp, orele lucrate in schimb de noapte se platesc suplimentar (spor de noapte) sau se acorda zile libere in loc.
Calculat la un salar de 1800 RON, tu ai salarul orar de cca. 11 RON, inmultit cu numarul de ore in tura de noapte (12) va fi 132 RON /schimb + sporul de noapte. Cu spor de 50%, rezulta ca trebuie sa primesti pe noapte cate 165 RON.
Ca urmare, tu primesti aproape dublul acestor bani, probabil din cauza ca, in acest caz e vorba de salarul brut.