| AndyOficial a întrebat:

ma numesc Andrei, sunt clasa a 11-a, iar visul meu este sa intru la U.N.A.T.C ( Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica ) I.L. Caragiale - Bucuresti.Problema mea este ca nu stiu cum sa intru la aceasta facultate, mai exact am 2 ani in care trebuie sa ma pregatesc intens si nu stiu pe ce trebuie sa pun mult baza.M-am uitat pe site-ul de la unatc si am vazut foarte multe optiuni ( LINK: http://unatc.ro/admitere/licenta.php ) si nu stiu la care dintre ele este specializarea unde vreau eu.Eu vreau sa devin un actor si sa ma bag pe specializarea pe care a facut-o Mihai Bendeac, Serban Pavlu, Vlad Dragulin, Gabi Costin, Jitea Alexandru etc. Nu vreau sa ma bag pe o specializare gresita si sa muncesc degeaba.Momentan astea sunt nelamuririle mele si as vrea din tot sufletul sa ma ajutati deoarece nu mai vreau sa pierd timpul si sa incep sa ma pregatesc de pe acum pentru aceasta facultate unde visez si imi doresc cu tarie sa intru.

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Pentru a intra la o facultate de arte nu e de ajuns să vrei, chiar dacă te pregătești, în prealabil.
Cel mai important lucru este să fii convins că ai talent.
Apoi...
Locuri în aceste facultăți sînt destul de puține, se intră foarte greu, iar intrarea în instituțiile de artă ( deci pentru a practica aceste meserii) este de dificultate maximă.
Nimeni nu-ți garantează un loc de muncă chiar și dacă ai terminat o astfel de facultate.