| Gabi_Sfetcu_1986 a întrebat:

Mai am pana la facultate, eu vreau sa urmez dupa ce termin liceul, academia navala. Sa devin marinar. fratele meu e marinar si stiu ca trebuie sa inveti matematica si fizica. Ce profiluri imi sugerati pentru liceu? Inafara de mate info. As vrea sa dau la un liceu cu profilurilesadeconomic,comert, turism si alimentatie) sunt bune?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Profilul la liceu conteaza prea putin. Ar fi, totusi, recomandat, sa mergi la mate-info, dar nu obligatoriu. Locuind in Mangalia, am multe cunostinte la UMC sau la Academie. Am avut doi prieteni care erau colegi la Academie. Unul dintre ei fusese cu mine in clasa (profil real - stiinte ale naturii), iar celalalt fusese la Uman. Ei bine, dupa 6 luni, fostul meu coleg (cel de la real) a renuntat la facultate, pe motiv ca era prea grea, iar celalalt a trecut acum in anul doi. O dovada clara ca profilul liceului nu are o prea mare relevanta, important fiind sa ai cunostinte, zic eu, elementare de matematica si capacitatea de a intelege si de a invata ceea ce ti se va preda. Daca simti nevoia, te poti pregati suplimentar cu un profesor.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti urma orice facultate, indiferent de profilul liceului absolvit, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere.
Totusi, un profil adecvat, in cazul tau matematica, te ajuta putin la admitere si chiar pe timpul facultatii.

| Gabi_Sfetcu_1986 explică:

Stiu pe cineva care a facut turism si alimentatie si la facultatea de marina nu a facut fata. Ii trebuia mate si fiz