| Angelik_6250 a întrebat:

mate-info, filologie, stiinte sociale, comert, economic, turism si alimentatie, stiinte ale naturii.Care e mai bun si ce pot deveni la fiecare dintre profiluri? Funda+voturi.Ms!

Răspuns Câştigător
| LoRyCyKu a răspuns:

Pai la mate-info faci matematica si informatica ff multa, apoi pe langa astea cate 2 ore de fizica si chimie dai teza la romana, mate, info si la alegere fizica/chimie si poti deveni programator si tot ce tine de It.La filologie faci limba romana,engleza, franceza si latina(intr-un numar mai mare de ore) dai teza la romana la engleza/franceza, latina si istorie si poti da la facultatea de litere sau de pedagogie de unde poti deveni profesoara.La stiinte sociale faci in primul rand istorie,geografie engleza si romana dai teza la romana,engleza/franceza, logica si istorie/geografie, de aici poti da la academie sau la facultatea de drept.La stiinte ale naturii faci biologie si chimie,urmate de fizica si dai teza la romana, biologie, chimie/fizica si matematica de aici poti deveni medic.La economic o sa faci matematica algebra si o sa dai teze la anumite specialitati, si o sa poti da la o facultate de turism, opc etc. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| UnNumeCiudat a răspuns (pentru LoRyCyKu):

La economic dai teza la romana, mateamtica si engleza!

4 răspunsuri:
| DianaScorpio a răspuns:

Mate-info este cel mai bun profil.
Si acum copy/paste la un raspuns de al meu la o intrebare asemanatoare:
Profilele de uman te "limiteaza" atunci cand vrei sa iti alegi o facultate respectiv o meserie. Orizonturile se schimba de la an la an si nu ai de unde sa stii exact ce te vei face cand vei termina liceul. Mate-info e profilul care iti da cele mai multe optiuni pe viitor, sau cu alte cuvinte te poti face cam orice terminand acest profil. De exemplu daca esti la un profil de uman (filo, stiinte sociale), si la final cand termini liceul vrei sa faci facultatea de economie sau mai stiu eu ce, va fi foarte greu, pentru ca va trebui sa recuperezi toata matematica din liceu...si nu toti pot asta.

Tu stii cel mai bine la ceea ce esti mai buna si la ce nu. Tot ce pot sa iti spun este ca la mate-info materia de baza pe care trebuie sa o sti foarte bine si sa te chinui sa tii pasul cu ea, e matematicahappy Iar pentru profilele cu informatica intensiv pe langa matematica, trebuie sa tii bine pasul si cu informatica.

| Pufoshenialuwpisicilechele a răspuns:

Buna! Da este adevarat, matematica nu este chiar asa de grea cum spun toti.Multi spun lucruri gen "nu te duce pentru ca este foarte greu" sau "degeaba o sa faci mate-info pentru ca nu o sa poti sa te angajezi nicaieri" si altele de genu;). Sa stii ca nu este adevarat deloc. Asa am fost si eu speriata de ceilalti.Eu acum in prezent invat la acest liceu si vreau sa iti spun ca nu este deloc greu.Este ca in generala numai ca in plus ca materie o sa fie logica(clasa a 9), psihologia(clasa a 10), educatie antreprenoriala(clasa a10),economia ( clasa a11) si intr-a 12 am uitat ce se face :D. In fine! O sa ai pe saptamana 4 5 sau 6 ore de matematica 3 de informatica dintre care 2 sunt de programare si una de TIC... :-? Fizica o sa fie mereu cate 3 ore pe saptamana, chimia 2 ore, biologia tot 2 ore, si celelalte o sa fie ca si in generala,acelasi numar de ore.
Teza o sa o dai obligatoriu la matematica, limba romana si informatica, iar la alegere o sa ai fizica, biologie sau chimie. Astea sunt cele 4 teze care se dau la mate info. La ce facultati poti merge? Poti merge la Ovidius, facultate de matematica-informatica,la politehnica, marina,ba chiar la orice facultate vrei tu;). De la profilul de matematica- informatica poti sa te duci la ce facultate vrei tu :). Bine,sincer in afara de drept pentru ca acolo se bazeaza pe istorie, geografie, limbi straine si aici la mate info istoria si geografia sunt doar o ora pe saptamana si limbile straine cate 2.
Ce mai poti sa faci aici la mate-info? Sa dai de permis ECDL :), adica Permisul european de conducere a computerului (ECDL – European Computer Driving Licence). este cel mai răspândit program de certificare a competențelor digitale recunoscut la nivel internaţional în peste 148 de ţări și numără până în prezent peste 10 milioane de persoane înregistrate în program. Eu acum in semestrul 2 o sa dau pentru ecdl-uld acesta :) uite mai multe informatii aici :-* http://www.ecdl.org.ro/
Tu stai linistit ca acolo nu este exact asa cum spun toti;) Si eu am fost putin speriata de cele ce s-au spus despre acest liceu, dar am ajuns la concluzia ca nu este asa;)
Sunt clasa a 10 si totul este ok :-? :))
Asa ca stai linistit/a totul va fi bine :-*
Sper ca te-am ajutat >:D<
Raluca:*

| Kent02 a răspuns:

Nu e vorba de ce poti deveni ca poti urma mate-info si pe urma sa dai la drept sau medicina.In facultate te gandesti ce vrei sa devi dar asta cu profilele e in functie de ce facultate vrei sa faci.Eu iti recomand mate-info acolo sunt si eu.