| Katherine20 a întrebat:

La toamnă voi intra în clasa a9a, și mă gândeam să mă duc la un liceu economic thinking Am auzit ca sunt trei profiluri: turism si alimentatie, comerț si economie.Care e diferența între ele? Pe ce se bazează fiecare? Care este cel mai bun? Se face multă matematică,fizică, chimie? La ce se dă bacul și tezele?
Dau fundița kiss

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1.Cele trei se numesc "domenii", toate integrate profilului "servicii". Deosebirea intre ele o face asa numita "calificare profesionala"--- vezi in tabel :http://www.economicsibiu.ro/
2.Vei studiaza discipline specifice domeniului economic--- disciplinele sunt aproximativ aceleasi.
3.Alegi specializarea pe care o doresti --- niciuna nu-i cu "mot "!
3.Matematica( M2) vei face pe tot parcursul liceului.Din cate stiu, fizica si chimia numai in ciclul inferior al liceului( clasele a 9-a si a 10-a) dupa care acestea vor fi inlocuite cu disciplinele de specialitate.
4. daca nu se va schimba, vei sustine bacul ca si pana acum ---urmareste disciplinele pentru filiera tehnologica ( economicul apartine aceestei filiere!)in link :http://www.ebacalaureat.ro/......4-213.html

| alexxxxxxxxxx a răspuns:

La turism si alimentatie dai teza la franceza sau engleza, depinde la care sunteti avansati.Bacul se da la romana, matematica si geografie.Si am auzit ca vor sa scoata matematica si sa puna bac pentru modul