| Canndii a întrebat:

pe ce profil trebuie sa merg la liceu pentru medic pediatru? Stiu ca mai sunt 2 ani pana intru la liceu dar totuși trebuie sa ma pregătesc din timp.
Funda!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In general se da din Biologie clasa a XI-a (Anatomia si Fiziologia Omului) (obligatoriu) si Chimie Organica sau Fizica (la alegere). Asta face ca sa poti da la orice liceu de matematica-fizica dar si la stiinte sociale, etc. Poti, ca sa-ti fie mai usor si daca ai prin apropriere, sa dai la un liceu sanitar.

| xerxes1 a răspuns:

Ne auzim peste doi ani.Pana atunci se pot intampla multe.

| AlexCristi97 a răspuns:

Poti da la orice profil vrei, poti sa faci profil de filologie si dupa sa dai la facultatea de matematica, conteaza doar sa fii pregatit pentru examenul de admitere la facultate. Totusi iti recomand profil de stiinte ale naturii la un liceu bun.

| Andersen2k18 a răspuns:

E prea devreme sa te gandesti acum ce cariera ti se potriveste ai timp, de bea intri la liceu. Daca vrei neaparat medic(liceu cu stiinte sociale) In timpul liceului ai sa vezi ca poti oricand sa-ti schimbi optiunile, deci nu te grabi.

| ndumitrita29 a răspuns:

Trebuie sa mergi pe profil de Stiinte ale Naturii!

| ndumitrita29 a răspuns:

Pentru medic, trebuie sa dai pe profil de stiinte ale naturii. Acolo ai bazele pentru medicina!