| CMGeorge98 a întrebat:

Salut TPU! Pe viitor vreau sa urmez o facultate in domeniul tehnic insa nu stiu ce domeniu sa aleg. Ma pasioneaza domeniul tehnic dar imi este frica sa nu raman somer dupa terminarea studiilor si chiar nu ma pricep sa ma orientez in functie de ce se cere in viitor pe piata muncii. Vreo parere referitor la toata treaba asta?(Tin sa precizez ca nu este de mine domeniul IT, este prea comun).

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu îți fie frică de șomaj. Cine vrea să muncească găsește de lucru. De viitor este electrotehnica și mecatronica.

| Frank51 a răspuns:

Se găsește de muncă dar pe parcursul facultății ti se va schimba perspectiva asupra domeniului tău de interes.

| johnnny123 a răspuns:

"Ma pasioneaza domeniul tehnic dar imi este frica sa nu raman somer dupa terminarea studiilor"

De ce, te temi ca peste cinci ani nu va mai exista tehnologie?

| CMGeorge98 explică (pentru johnnny123):

Am un coleg de munca ce a terminat Facultatea de Inginerie Industriala si acum nu-si mai gaseste de munca pentru ca nu mai sunt atat de multe fabrici de prelucrare a metalului in Romania, si chiar daca mai sunt, isi reduc drastic personalul. Unele facultati chiar le faci degeaba daca nu te gandesti un pic si la viitorul domeniului ales( mai ales in tara ta, poate afara stau altfel lucrurile).

| NotNamed a răspuns:

Baga.te pe desen tehnic in constructii (proiectant)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tehnic ce mai exact? Ca tehnica sau tehnologia acopera mai multe : constructii, instalatii, electrotehnica, energetica.

| CMGeorge98 explică (pentru anonim_4396):

Inspre mecanica, nu am interes pentru constructii.

| ReZiSTorr a răspuns:

Stai linistit, domeniul tehnic e cautat.Sunt foarte cautati inginerii.Eu studiez ingineria autovehiculelor la Cluj

| Noturbusiness a răspuns:

Meseriile tehnice, în special ingineria, se caută și se vor căuta și în viitor pentru că oricât s-ar robotiza lumea, cineva tot trebuie sa repare acei roboți. Iar dacă te referi la domeniul construcțiilor, la fel, foarte căutați, atât în afară, cât și în țară.