| Hhwswas a întrebat:

Pt a deveni web designer trebuie neaparat sa urmez o facultate de profil real? Eu sunt la liceu acum dar sunt la profil uman si nu fac deloc matematica si informatica.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu au nicio legatura matematica si informatica cu designul.

| Λndrei a răspuns (pentru suntserios):

Hahaha, așa este, cu designul nu, dar cu modul lui de realizare da.
La mate-info pe la sfârșit înveți cum să faci o pagină web.
0Happy0 nu este neapărat o problemă dacă nu ești la acest profil, poți învăța html/css/javascript și fără cursuri însă doar la nivel de începător. Cursurile și practica te vor ajuta să mergi mai departe.

| Quiin a răspuns:

Trebuie sa urmezi cursuri de web designer.

Iata cateva dintre lucrurile pe care trebuie sa le cunosti, inainte de a te angaja ca web designer:

- cu ce aplicatii vei putea lucra (ce licente au in cadrul firmei). Este posibil sa nu poti lucra la potentialul tau maxim daca singura licenta neexpirata din firma o gasesti la Xara 3D;

- ce program o sa ai;

- ce se cere de la tine. Trebuie sa faci si munca programatorului? (este trist, dar, unii chiar cred ca un web designer trebuie sa lucreze la fel de bine si in PHP sau alte limbaje de programare). Iti recomand sa lucrezi la astfel de firme sau cu astfel de oameni DECAT daca iti face placere sa faci si ceva din munca unui programator.

- ce bonusuri vei avea (cursuri platite de firma, bonusuri la finalizarea proiectelor, bilete platite la anumite evenimente precum How To Web, etc.)