| anonim_4396 a întrebat:

recent m-a intrebat cineva daca o persoana face Academia de politie in Romania se poate angaja ca politist in SUA, eu i-am spus ca nu poate deoarece difera legile, am dreptate? Ma tem sa nu-i fi dat un raspuns gresit. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e, acolo e necesara cetatenia americana si se incep studiile de la 0 pentru a fi politai in SUA

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. N-ai dat raspuns gresit. Nici chiar liceul de la noi nu se echivaleaza intotdeauna, in SUA. Vorbesc de liceele de specialitate. Dupa ce implinesti 18 ani, poti aplica pentru Loteria Vizelor.
Apoi, fie urmezi cursurile unui colegiu/universitate - dar acolo se plateste, nu exista educatia universitara gratuita doar daca ai bursa in conditii foarte grele- sau te inrolezi in armata americana - se ocupa ei de plata studiilor, insa semnezi un contract de fidelizare pentru o anumita perioada de timp. Daca ai trecut si de aceasta etapa si mai vrei sa te faci politist si ai obtinut si cetatenia americana, te poti prezenta la un concurs pentru posturile libere de politisti/sherifi, la examen, la Academiile de Politie Statale, ori la campaniile de recrutare ale agentiilor federale de aplicare a legii (FBI; ATF, USSS, DEA etc).

| neutrino a răspuns:

Ai mare dreptate!

| SkyPilot a răspuns:

Nu se poate angaja. Cerintele difera in functie de department (politia e la nivel municipal, cea rutiera a nivel de stat), dar de regula sunt necesare 30 de credite postliceale de la o institutie acreditata, ceea ce academia de politie din Romania nu este. De cele mai multe ori trebuie sa fie cetatean sau rezident permanent, si mai sunt si alte cerinte. Vezi aici o lista de law enforcement agencies pentru statul Washington:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_law_enforcement_agencies_in_Washington