| Unanonimdepetpu a întrebat:

Salut TPU! Recent m-am angajat în Finlanda ca muncitor în constructii și deși salariul e foarte bun iar munca e mult mai lejera față de România..nu prea mă încântă ideea să fac asta toată viața (am 19 ani).
Am vorbit cu ceva persoane aici și mi-au spus să încerc la facultatea de IT și Management in Finlanda dar va trebui să intru la anul și nu sunt 100% sanse sa intru avand in vedere ca nu am diploma de BAC.
Mă gândeam șa încerc să aleg calea aceasta și să învăț pentru Bac dar de curând a apărut o altă ofertă... Mama, împreună cu prietenul ei mi-au recomandat să vin la ei în Germania și să îmi plătească cursurile de bucătar (îmi place și să gatesc dar si partea de IT) ca mai pe viitor să mă ajute să imi deschid propriul restaurant.
Problema este că nu știu ce rută să iau având în vedere că nu am luat cele mai bune decizii în viață.
Pot primi un sfat? Poate de data asta voi lua o decizie bună

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

E bun si asa rau,macar te gindesti sa invetilaughing desi e cam greu,pentru ca vin alte activitati,alte probleme,de aia este bine scoala sa o faci atunci la timpul ei.
Nu fumez nici tigari normale laughing doar ca asa mi s-a parut,am si zis poate gresesc ce zic.
Raspunsul ala a fost cel mai tare raspuns ce l-am putut da,mai bun ca ala sincer nu prea pot, am avut inspiratie cand l-am scris laughing
Asa ca nu te supara, asta e viata, cineva trebuie sa si critice, daca nu ar exista critica, unde am ajunge.
Hai sa zic de restaurante.Sa faci tu acu restaurant cam greu.De ce? Pt ca deja is restaurante la balamuc peste tot, is unele cunoscute, vechi, traditie etc, sa faci tu ceva sa vina oamenii la tine, ar trebuie sa faci ceva ce altii nu au facut.
Parerea mea este cu restaurantu nu stiu cit de bine o sa mearga.Plus cate fastfooduri sunt peste tot.La restaurant is preturi mai mari, lumea merge unde este mai ieftin si mai rapid.Restaurantele is pentru aia bogati,pentru cand iesi cu cineva la o poveste,pentru cei care au figuri sau pentru cei care nu au activitate.
Daca ai liceul siti cere cineva diploma de bac,atunci ia-o,dar daca nu-ti cere nimeni,nu stiu de o sa te ajute cu ceva.

Daca vrei sa afci o scoala mai sus de liceu,asta daca crezi ca esti capabil,poate acu gindesti mai altfel decat inainte, poti sa incerci.
Daca la constructiile alea ce spui nu-i asa munca grea si is bani buni, eu acolo as sta, cel putini ceva ani buni.
Dar cum am zis fiecare face cei place, fiecare stie ce vrea sa faca in viata.
Dar pana la urma este vorba de bani, nu munceste nimeni din placere laughing ma refer pentru a trai.
Cam asa vad eu lucrurile.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sincer eu nu as pleca din tarile nordice. Daca ai sansa sa iti faci un viitor acolo ramai. Cat despre bac, acu fara suparare daca invatatul era de tine il luai din prima.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bucătar.

| relian a răspuns:

Da interesant ce spui, dar din cate povestesti, se pare ca munca nu-i de tine laughing esti ceretat cu munca, ori munca e straina de tine.AI tu chef de munca cum am eu chef sa fiu popa.
Faptul ca iti place sa gatesti,aia nu inseamna nimic. Faptul ca iti plac calculatoarele,aia nu inseamna ca te si pricepi,ca de te-ai fi priceput ai fi facut ceva,ai fi terminat liceul ala sau ai fi luat bacu.

Deci tu nu ai fost in stare sa iei un prapadit de bac,dar visezi sa ajungi patron de restaurant sau mare scula in domeniul IT.
E frumos sa visezi,unde pui cai gratis,deci sfatu meu este sa te apuci de munca si sa iti schimbi gindurile astea dea face bani fara sa faci nimic,dea o fredona,dea te gindii ca ai putea fi mare sef de trib,cand tu ai anumite limite.

Deci trebuie sa revii cu picioarele pe pamint, altfel nu te vad bine deloc.
O sa sari din job in job, anii trec si tot asa o sa o tii, tot cu gindurile astea ca de ce unia pot, ce tu nu ai putea.
Faptul ca gindesti asa e ok, dar realitatea este alta.Cunosc multi oameni asa ca tine, am si un amic, exact la fel gindeste ca si tine, crede ca rupe norii, cand de fapt el nu face nimic, nici la joburi lejere.

Nu cred ca gresesc.Maicata poate inca nu te cunoaste,dar o sa vada peste putin timp ce baiat are.
Bucatar poti sa fii,poti sa mergi la scoala,mai ales daca platesc aia,dar dupa ce o sa faci,asta e intrebarea.

Mai tirziu sa iti faci tu restaurantu tau,adica cu ce anume,bani,experienta.
Deci mai intii ar trebui sa muncesti,sa fii foarte bun bucatar,apoi sa te gindesti sa faci restaurant.
Asta presupune sa iei imprumut de la banca,bancile nu dau asa bani oricui,deci trebuie sa arati un plan ceva,un proiect,dar asta este vorba despre ani buni de cand termini scoala,de cand va trebuie sa te angajezi si sa muncesti pe brinci laughing sa vada lumea ca esti bun,sa arati ca esti bun,ca esti serios si etc.

Tu deja din ce povestesti,arata din start ce fel de om esti,ai spus clar "nu te vezi tu toata viata lucrind in constructii" Adic a nu te vezi nici macar citiva ani,pun pariu laughing
Daca un om atit poate,de ce nu ar lucra toata viata in constructii? Cei care lucreaza in constructii cum o fac toata viata?

Ori te crezi mai capabil decat arati? De aratat ai arata chiazr tu ca esti slabut,sa nu zic slab de tot,odata ce nu ai fost capabil sa iei un prapadit de bac.
Deci cum te vezi tu mai capabil? Explica, arata, asa pe vorbe si eu is mare scula, profesionist, dau pe afara laughing mi-ar placea sa o fredonez, dar din pacate nu are cine ma tine.

Ai 19 ani,asa ca ia-o usurel,nu te ambala,trebuie sa iti vezi limitele,nu te arunca la chestii care te depasesc,nu te lasa influentat de cei care te incurajeaza cand tu mai mult nu poti.
Daca te lasi dus de val,atunci o sa te faca sa crezi si tu,deja crezi ca ai fi capabil de lucruri marete,o sa devii si mai credul,lucru care nu va fi deloc benefic pentru tine.

Deci sfatul meu,este sa lucrezi acolo,lasa timpul sa treaca,daca esti bun la IT cum spui nu-ti trebuie nici o scoala,daca esti as,geniu,nu ai nevoie de scoala.
de fapt daca esti f bun meserias in orice meserie,nu te mai intreaba nimeni de scoli.

Cam asta este sfatu meu,sa nu te ambalezi,mergi la jonu ala,fa bani,stringe bani,arata ca esti serios,anii trec,o sa ai experienta, cand o sa fii mai copt o sa stii mai bine ce trebuie sa faci mai tirziu.

Bafta si sper sa nu ma injuri pe ce am scris, este parerea mea, as putea sa gresesc, dar na fiecare om greseste, dar macar am spus ce parere am.

| Unanonimdepetpu explică (pentru relian):

Ce ai fumat frate? Nu am spus ca nu imi place munca ci doar că nu am de gand sa urmez meseria de constructor toată viața si sa încep ușor usor să învăț altceva
La calculatoare nu aveam cum sa ma pricep avand im vedere ca pana la vârsta de 17 ani nu am avut unul iar recent am descoperit ca incepe sa ma atraga programarea si grafica? doar ca nu este asa usor sa inveti cand nu prea ai timp si bani
La partea cu Bac ul cam da nu am învațăt din cauza unor anturaje iar acum vreau doar sa incep din nou sa invat (invatam destul de bine in timpul liceului )
Visez sa fiu patron? Am spus doar ca este o probabila oferta, nu am zis neapărat ca asta vreau sa fac
Mai citește o data textul si dă un răspuns calumea?

| relian a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

E bun si asa rau,macar te gindesti sa invetilaughing desi e cam greu,pentru ca vin alte activitati,alte probleme,de aia este bine scoala sa o faci atunci la timpul ei.
Nu fumez nici tigari normale laughing doar ca asa mi s-a parut,am si zis poate gresesc ce zic.
Raspunsul ala a fost cel mai tare raspuns ce l-am putut da,mai bun ca ala sincer nu prea pot, am avut inspiratie cand l-am scris laughing
Asa ca nu te supara, asta e viata, cineva trebuie sa si critice, daca nu ar exista critica, unde am ajunge.
Hai sa zic de restaurante.Sa faci tu acu restaurant cam greu.De ce? Pt ca deja is restaurante la balamuc peste tot, is unele cunoscute, vechi, traditie etc, sa faci tu ceva sa vina oamenii la tine, ar trebuie sa faci ceva ce altii nu au facut.
Parerea mea este cu restaurantu nu stiu cit de bine o sa mearga.Plus cate fastfooduri sunt peste tot.La restaurant is preturi mai mari, lumea merge unde este mai ieftin si mai rapid.Restaurantele is pentru aia bogati,pentru cand iesi cu cineva la o poveste,pentru cei care au figuri sau pentru cei care nu au activitate.
Daca ai liceul siti cere cineva diploma de bac,atunci ia-o,dar daca nu-ti cere nimeni,nu stiu de o sa te ajute cu ceva.

Daca vrei sa afci o scoala mai sus de liceu,asta daca crezi ca esti capabil,poate acu gindesti mai altfel decat inainte, poti sa incerci.
Daca la constructiile alea ce spui nu-i asa munca grea si is bani buni, eu acolo as sta, cel putini ceva ani buni.
Dar cum am zis fiecare face cei place, fiecare stie ce vrea sa faca in viata.
Dar pana la urma este vorba de bani, nu munceste nimeni din placere laughing ma refer pentru a trai.
Cam asa vad eu lucrurile.

| DovleacTurbat a răspuns:

Ramai în Finlanda.
Germania "nu mai e" Germania. happy

| Țoglă a răspuns:

Căștigă bani prin modalitățile pe care le ai tu și în paralel învață un domeniu IT urmând cursuri. Nu-ți trebuie facultate în domeniul IT dacă știi bine ceea ce faci.

| Vlasceanu3243 a răspuns:

Din moment ce ai dat funda celui mai retardat user de pe acest site, este clar ca nu intelegi nimic.