| andreicena2 a întrebat:

Revin din nou cu o întrebare în legătură cu Poliția.

La noi, în România există școală de agenți (ofițeri inferiori care patrulează, subofițeri) și Academia de Poliție (școală de ofițeri superioară, studii superioare, își petrec timpul pe la birouri).
Din câte știu eu, în America există doar Academie de Poliție.
Acolo există școală de subofițeri? Să ținem cont că-n America după Academia de Poliție li se spun ofițeri, iar la Români li se spun agenți. De ce la noi în România sunt doar două instituții de învățământ, inferioară (în cazul școlii de agenți, respectiv subofițeri) și superioară (Academia de Poliție, respectiv școală de ofițeri) și de ce în America există doar una, aceea fiind Academia de Poliție. Nu-mi pot da seama ce nivel ar trebui să aibă, inferior sau superior. Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Dariuspopa a răspuns:

Nivel superior, evident

| andreicena2 explică (pentru Dariuspopa):

Păi și acolo există școală de subofițeri?

| Dariuspopa a răspuns (pentru andreicena2):

Da, exista, de subofiteri, ofiteri si rankuri mai inaltewinking

| andreicena2 explică (pentru Dariuspopa):

Eu nu știu dacă există deoarece în Los Angeles de exemplu există doar Academie, m-am informat de pe Wikipedia Police Force in Los Angeles, acolo s-au afișat rangurile și nu spune absolut nimic de școală de ofițeri sau de subofițeri. Acolo pe Wikipedia nu menționează nici o școală de subofițeri, doar Academia, sunt tare confuz....nu știu dacă există școală de subofițeri.