| PiticMicMic a întrebat:

Hello TPU! Am o rugaminte mare caci am cautat pe internet si nu am gasit. Ma ajuta cinema, pas cu pas sa fac un circuit electric in paralel si unul in serie cu becuri! Va rog este urgent! funditaAA!

6 răspunsuri:
| PiticMicMic explică (pentru suntserios):

Sunt copil de clasa a cincea nici macar nu fac fizica crezi ca eu inteleg ceva de acolo?

| Tudor_Daniel_1993 a răspuns:

Lasa'mi fb'u tau in mesaj si o te ajut pas cu paswinking

| Tudor_Daniel_1993 a răspuns:

Acesta e un circuit combinat ( serie si paralel) destul de simplu
http://www.tehnium-azi.ro/images/articles/rezistenta/rez_18.JPG
unde: R1 este legat in serie cu R2+R3, R2 si R3 sunt legate in paralel ( R poate fi un bec)
Sper ca am putut sa-ti fiu de ajutor;)

| Seven07 a răspuns (pentru Tudor_Daniel_1993):

"R" este o rezistenta prietene... rezistenta este esentiala ca becul sa nu "faca boom "

| Tudor_Daniel_1993 a răspuns (pentru Seven07):

Pretenas! 'R' fiind rezistenta insemna ca este consumator! De cand bubuie becul daca nu are o rezistenta pe circuit? laughing) rolling on the floor) Mai intereseaza'te inainte sa inveti pe altiiwinking