| Octav26 a întrebat:

Sunt a 8 si ma gandeam sa dau la liceul militar,am medie buna de la 9, 60+ si cred ca am sanse, voi ce ziceti se merita sa mergi la liceul militar? multi spun ca e greu, dar eu mi-as dori tare mult sa intru.

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Daca tu crezi ca iti place tot ce se face acolo, normal ca merita sa mergi.
Liceul militar e gratuit, uniforma e gratuita, cazarea si mancarea la fel.
Dupa ce termini liceul militar, daca nu vrei sau nu intri la vreo facultate ramai militar, deci ai un loc de munca si un salariu asigurat.
Vei deveni o persoana ordonata si
respectuoasa pentru ca acest liceu presupune foarte multa ordine si disciplina.
Vei avea o conditie fizica foarte buna, un atuu fata de alti candidati daca vrei sa dai, de exemplu, la o facultate unde proba fizica este eliminatorie.
Trebuie sa ai media 10 la purtare pe toti anii, sa ai media de la Evaluarea Nationala minim 7, sa fii apt fizic si pshiologic si sa iei probele.
E un liceu bun si merita daca iti doresti cu adevarat!
Bafta!

1 răspuns:
| Finetti1313 a răspuns:

Daca esti a 8-a o sa vina in curand niste militari si o sa va prezinte liceele militare din tara. Vin la toate clasele a 8-a si au venit si la mine in clasa.
Eu am mai fost la Colegiul Militar Stefan cel Mare din Suceava cu ocazia unui concurs si am stat ceva vreme pe acolo. Mi-am facut niste prieteni geniali.
Cateva amanunte: ai 2 ore de apa calda sambata seara de la 20 la 22 (sau ceva de genul), ai un magazin in curtea colegiului, camera este simpla, dar draguta, salile de clasa sunt moderne si chiar se face carte acolo.
Acum trebuie sa fi si tu foarte sigur pe time si sa stii exact ce vrei sa faci in viitor, in cariera.
Siii... daca poti trece probele sportive si probele psihologice (care am inteles ca sunt destul de usoare)
Sunt 120 de locuri. 100 pentru baieti si 20 pentru fete.
Bafta happy