| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 12-a...in vara urmatoare cand termin liceul, vreau sa ma inscriu ca soldat voluntar in armata romana, vreau sa fac armata cum era in trecut. Vreau doar sa stiu daca va trebuii sa dau ceva bani sau ma vor supune la anumite teste inainte sa intru, ince consta aceste teste, si cati ani se mai face armata...

5 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Nu trebuie sa dai niciun ban dar armata nu va fi cum "era in trecut" fiindca tu vei fi gradata voluntar ceea ce presupune ca daca vei trece de probele eliminatorii si inca vei mai vrea sa faci armata, vei semna un contract pe 4 ani in care se speculeaza faptul ca ai obligatia sa ramai in sistem tot acest timp(bineinteles ca vei fi platita pentru asta) iar daca vrei sa pleci inainte de expirarea acestuia, atunci va trebui sa platesti banii "investiti" in tine care nu sunt deloc putini asta te asigur. Intra pe site-ul mapn si acolo iti scrie ce probe trebuie sa dai: ai probele medicale, apoi psihologicul plus testul de inteligenta si dupa aceea probele sportive. Niciuna dintre acestea nu e usoara si toate sunt eliminatorii. Pentru mai multe detalii poti merge si la centru de recrutare de la tine din oras si acolo te va lamuri cineva exact cum sta treaba.
Armata nu se mai face cum era inainte, iar daca tu vrei sa o faci asa din joaca ca sa zici ca ai facut-o eu spun mai bine sa iti vezi de treaba, pentru ca nu e deloc usor. Dar daca tu consideri ca merita pentru bani sau altceva atunci eu iti urez succes!

| prototype23 a răspuns:

Si eu vreau sa ajung in armata da sigur iti va da o suma mare de bani de va trimite in irak sau afghanistan de vei antrena pe acolo la cati ani se mai face nu stiu asta dar multi cred la cati teroristi sunt si la stiri a dat ca sunt teroristi in Romania da trebuie sa stii engleza asta-i sigur funda

| Dana211 a răspuns (pentru prototype23):

Nu te trimite nimeni obligatoriu in Afganistan, acest lucru facandu-se in general in mod voluntar, Si cand ajungi acolo te asigur ca nu te antreneaza nimeni pentru nimic, Antrenamentul se face in tara tot timpul ( e ceea ce faci zilnic aproape la munca) acolo tu aplici ceea ce ai invata, diferenta fiind faptul ca tintele din tara sunt oameni reali care chiar trag in tine!
Nu inteleg cum puteti toti sa vorbiti asa de niste chestii de care nu numai ca habar nu aveti, dar vi se par si jocuri de copii. De ce nu incerci si tu si ceilalti mai bine sa vorbiti cu cineva care chiar e in domeniu si care va poate lamurii cu adevarat cum sta treaba. Chiar daca nu va va spune tot, dar macar sa va faceti o ideea a ceea ce inseamna Armata si mai ales Afganistanul.

| DeSmonDYokk a răspuns:

Ce ai tu in cap am si eu stai sa iti explic:Te v-or supune la niste teste de forta si de inteligenta de exemplu varul meu a dat testele la Alba Iulia si nu mai trebuie sa dai nici un ban.

| thefighter1 a răspuns (pentru DeSmonDYokk):

Toti 3 avem asta in cap laughing A, si mi se pare ca te si platesc chiar