| Zozohun a întrebat:

Sunt clasa a VII-a si as vrea sa ma duc la un liceu de mate-info. Ideea e ca nu stiu daca o sa am medie de peste 8.50 ca sa ma duc la un liceu bun de mate-info.
Ideea e, daca nu prind la un liceu de mate-info, sa ma las de acest domeniu? Sau ma pot duce la filologie si la facultate pot da pe IT? Adică liceul ajuta mult?
Multumesc, dau funda.

Răspuns Câştigător
| MoonWolf a răspuns:

Uite cum sta treaba,tu poti aplica la joburi din domeniul IT,chiar si daca ai facut profesionala si lucrezi la Mc'Donald's.

Domeniul IT depinde de multe limbaje de programare.
Job-urile din domeniul asta iti necesita fie experienta in anumite limbaje,fie un certificat de la facultate ca stii ce faci.
Dar practic tu daca stii deja sa programezi si ai experienta necesara la limbajul respectiv,poti aplica si ei te pot aproba.

Si intr-un fel, da facultatea si liceul de IT te ajuta deoarece te ajuta sa inveti matematica.
Pentru a programa ai nevoie si de matematica(Asta e mai mult un bonus, ca si daca nu stii matematica, tot poti invata sa programezi intr-un limbaj, stai linistit.

Si faza cu mediile nu e adevarata, daca ai 8.49 nu inseamna ca nu te aproba.
Faza cu mediile functioneaza in modul urmator:
Daca o clasa are 24 de locuri, si doar 24 copii vor sa se duca la profilul/liceul/clasa aia.
Si tu te numeri printre aia 24, tu intrii, irrelevanta este media.
DAR, daca sunt doar 24 de locuri, si aplica 30, si tu ai sa zicem 6, Vor intra cei ce vor avea media ce=a mai mare.
Media de intrare ii practic un mod de a iti spune c-am cate persoane invata in acel liceu,practic e media generala a liceului/profilului ala.

Oricum,daca chiar vrei sa te pui pe felie,invata C++(TE AVERTIZEZ, limbajul asta e pentru persoanele ce stiu cat de cat matematica, si chiar sunt pasionati de IT, si care inteleg lucruri rapid.)Alta alternativa ar fi PYTHON sau JAVA ( Si java e destul de complicat)
Python e bun pentru incepatori, dar oricum iti recomand sa inveti C++, ca daca reusesti sa il inveti poti face mult mai lucruri cu el decat cu Python(nu zic ca Python nu poate face si el lucruri bune).

5 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Eu zic că în loc să-ți pui aceste intrebari, sa te pregătești intens pentru examenul de capacitate care va urma anul viitor.

| ElSueno a răspuns:

Daca tu o sa mai stii mate dupa 4 ani de filo, succes.

| NellieLovett a răspuns:

Mai mult conteaza evaluarile nationale decat media claselor 5-8. Eu zic sa nu renunti la visele tale( si eu vreau la mate-info) si sa te apuci de invatat mate si romana, deoarece din astea dai evaluarea.

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Daca nu mergi la mate-info, mai exista si alte optiuni mai apropiate. Filologia e ceva diametral opus.
Inainte de a te gandi atat de departe, pune-ti intrebarea: la ce te pricepi mai bine, fara a face eforturi suplimentare de intelegere? Este nevoie sa-ti raspunzi la aceasta intrebare ca sa decizi daca directia spre care te indrepti este una care se va continua cu un drum lin sau cu unul sinuos, complicat.
Care e motivul pentru care iti doresti sa mergi la mate-info?
Treaba cu mediile depinde si de nivelul celorlalti.
Daca tu chiar ai o inclinatie clara spre domeniul mate-info, mai devreme sau mai tarziu tot in directia aia te vei indrepta.
Referitor la admiterea la facultate, e greu de prevazut ce se va intampla peste 5 ani, dar Romania e tara tuturor posibilitatilor. Teoretic, nu te impiedica nimic sa mergi la o facultate de informatica dupa ce termini un liceu la filologie. Practic, totul depinde de sistemul de admitere: daca se da examen, trebuie sa ai un anumit nivel de cunostinte pentru a-l lua. Daca se intra cu dosar, vei intra, dar nu se stie daca vei sti sufieciente lucruri pentru a face fata.
Deci hotaraste-te din timp, invata si urmeaza-ti calea!
Succes!

| AnDrEi571 a răspuns:

In clasa a 2 de mate info se intra si cu 4