| anonim_4396 a întrebat:

sunt in clasa a 7-a deci incep sa ma gandesc la ce liceu sa merg, ce sa fac...chestiile specifice. Pana acum ma gandeam la mate-info dar din moment ce fizica si chimia pentru mine sunt egale cu chineza veche a cazut din discutie. La uman am inteles ca iesi ori avocat ori translator iar de avocati e plina lumea iar translatorii au un salariu mizerabil, deci acum nu stiu ce sa fac. M-am gandit la liceul de arte plastice + universitatea de arte sectia foto-video pentru o eventuala cariera de fotograf. Mai de mult ma gandeam sa fac tot liceul de arte plastice dar sa trag foarte tare si sa incerc sa intru la o facultate de game design in Canada dar asta ar insemna foarte foarte multa munca deci chiar numai stiu ce sa fac. Pana acum carierele care intra in discutie ar fi : fotograf, graphic designer sau game designer deci deocamdata sunt foarte nedumerit big grin Niste sfaturi?

Răspuns Câştigător
| terorvlad a răspuns:

Arte plastice nu au nici o legatura cu design 3d sau de jocuri, sunt eu la arhitectura si ceea ce fac eu in 3d max e asa. un bonus. Daca chiar vrei game design inca de la liceu, numai prin sua gasesti asa ceva. Si mate info nu cred ca iti va placea la ce vrei sa faci. Cel mai bine mergi pe design la arte plastice ca te va invata la facultate sa faci 3d modeling, dar pana atunci, nexam.

2 răspunsuri:
| Fizy93 a răspuns:

Eu iti recomand sa nu iti alegi profil greu ca Matematica-Informatica deoarece doar ingreunezi situatia daca esti paralela la Fizica si Chimie. Daca esti sigura ca te descurci, du-te. Recomandarea mea ca daca esti bun designer alege ceva de arte plastice. Iar daca nu, alege un profil care e mai usor dar sa nu fie profesionala. Crede-ma chiar daca e Stiinte Sociale, Filologie nu conteaza profilul asa de mult, doar sa termini 12 clase si sa iei bacul, apoi o sa vezi ce oportunitati ai. Succes!

| myhaytza18 a răspuns:

In prumul rand ai facut foarte bine ca ai exclus matematica-informatica, eu sunt la acest profil si iti spun ca este foarte, foarte greu! Poti alege insa stiinte sociale si poti urma stiinte politice. Sfatul meu.