| AlbertDaniel a întrebat:

Sunt in clasa a xi-a profil filologie şi vreau sa dau la facultatea de informatică(economică).
Prietenii îmi spun ca pentru asta aş fi avut nevoie de profil mate-info, pentru ca se cere foarte multă matematică, si, prin urmare nu o sa fac faţă. Îmi puteţi spune, va rog, dacă pot merge? Imi poate da cineva programa cu materile studiate(si lecţiile)?
Mulţumesc.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prietenii tai au dreptate, se face destul de multa matematica M1 la facultatea de info si e destuld e greu sa tii pasul daca nu ai facut in liceu.

Mai mult ca sigur gasesti pe site ul facultatii programa

| GoldandSilver a răspuns:

Nu iti recomand sa urmezi aceasta facultate doar daca tu chiar ai inclinatii si ai ajuns la filo din greseala. Altfel spus, daca tu chiar te simti pregatit sa de muti la mate-info sa stii ca ai multe de recuperat. Mult succes!

| Ivy86 a răspuns:

Eu zic sa te transferi la un profil mate-info, dacă tot vrei sa dai mai departe la informatica. Nu știu dacă se poate, dar întreabă la școală. Sper ca ai înclinații matematice și nu dai doar pentru ca e " de viitor", pentru ca nu vei face fata. Și asa vei avea mult de recuperat.

| Maria39popescu a răspuns:

Cam au dreptate prietenii tai, iti trebuie multa matematica si odata ce esti deja clasa XI e cam tarziu sa te mai transferi la un profil de mate, ai pierdut multa materie si e greu sa recuperezi, zic sa iti alegi alta facultate la care sa te avantajeze profilul de filo