| EdiT a întrebat:

Salut, TPU!

Sunt in clasa a XII-a, si am o oarecare dilema: nu stiu ce facultate sa urmez. In ultimele luni am pendulat intre mai multe optiuni, in privinta carora nu am reusit sa iau o hotarare din cauza faptului ca nu sunt foarte atras de ele. Una dintre optiunile care ma atrage in momentul de fata este Departamentul de Limbi Moderne Aplicate din cadrul Universitatii Babes (limbile nordice, in special). Totusi, din cate am inteles, este necesara sustinerea unui examen de competente la 2 limbi straine. La engleza pot zice ca ma descurc excelent, totusi la franceza mai trebuie pregatire.
As vrea sa aflu (preferabil de la absolventii acestei facultati) opiniile voastre. Cum vi se pare facultatea? Ati avea alte recomandari (bazate pe experiente proprii)?

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Crash94 a răspuns:

Salut!
Personal, nu mă încadrez în categoria absolvenților acestui profil, însă doresc să îți spun câteva lucruri: niciodată să nu faci ceea ce nu îți place, gândește-te bine ce facultate vrei să urmezi, căci de vei merge pe un domeniu doar pentru bani și nu vei fi atras deloc de ceea ce înveți acolo, vor fi zile în care vei regreta enorm.
Referitor la specializarea dorită, cu siguranță facultatea respectivă are un grup, o pagină de Facebook ceva, pe care îl/o poți accesa și astfel, poți lua legătura cu absolvenți sau studenți ai acestui profil.
Baftă!