| valentin233 a întrebat:

Sunt inca la liceu dar am inceput sa ma gandesc serios la viitorul meu. As dori sa fac o cariera in IT ( Cibernetica de la ASE sau Informatica de la Universitatea din Bucuresti ). O a doua varianta ar fi cea de pompier ( Scoala de la Boldesti, sau Academia de Politie, facultatea de pompieri, dar cred ca sunt slabe sanse sa intru la Academie).
Mie imi plac ambele meserii, dar este o problema cu facultatea de Cibernetica / Informatica. Parintii mei nu prea au posibilitatea de a ma tine in aceasta facultate. De aceea am ca a doua varianta Facultatea de Pompieri. As avea cateva intrebari:
1 Care dintre cele doua meserii vi se pare mai frumoasa?
2 Care imi asigura un trai decent si frumos?
Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Multumesc mult!

1 răspuns:
| anotimp2 a răspuns:

Pai,, nu stiu ce sa zic. Faca de Info ii 4 ani, si daca intri la stat, at nu prea ar trebui sa-ti faci griji in privinta costurilor+ ca programator o sa castigi bine., deci investesti in viitorul tau.Ambele alegeri sunt bune, dar mai sigur ii IT. Si la mine ii optiunea principala, alaturi de medicina. happy