| valentin233 a întrebat:

Sunt inca la liceu dar am inceput sa ma gandesc serios la viitorul meu. As dori sa fac o cariera in IT ( Cibernetica de la ASE sau Informatica de la Universitatea din Bucuresti ). O a doua varianta ar fi cea de pompier ( Scoala de la Boldesti, sau Academia de Politie, facultatea de pompieri, dar cred ca sunt slabe sanse sa intru la Academie).
Mie imi plac ambele meserii, dar este o problema cu facultatea de Cibernetica / Informatica. Parintii mei nu prea au posibilitatea de a ma tine in aceasta facultate. De aceea am ca a doua varianta Facultatea de Pompieri. As avea cateva intrebari:
1 Care dintre cele doua meserii vi se pare mai frumoasa?
2 Care imi asigura un trai decent si frumos?
Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Multumesc!

1 răspuns:
| secretosul a răspuns:

Eu zic asa: -meseria in IT este mai decenta si mai banoasa dar daca zici... de parintii tai poti fi si pompier dar asta nu ar fi la fel de...bine (pana la urma este decizia ta ce vrei sa faci cu viitorul tau si nimeni nu poate decide in afara de tine)