| Stratovarius a întrebat:

Vreau sa ajung la o meserie de inginer.Imi puteti da niste sfaturi in legatura cu materiile pe care trebuie sa ma bazez, studiile superioare pe care ar trebui sa le umez.Un link de unde sa ma familiarizez cu ce inseamna ingineria mersi

Răspuns Câştigător
| Mozurov a răspuns:

Ar trebui sa faci in liceu profilul mate-info pentru inceput (si sa te bazezi foarte bine pe matematica si fizica) asta pentru inceput.Iar apoi poti opta pentru Politehnica sau pentru Academia Tehnica Militara.
Desigur exista si inginer agronom si silvicultor si in toate domeniile posibile.Dar presupun ca pe tine te atrage tehnica si electricitatea.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inginer poti fi in multe domenii. alege unu si pe urma ai sa vezi ce ai nevoie sa inveti. oricum matematica in orice caz.

| hunterpainting a răspuns:

Matematica, fizica, chimie, biologie, dapinde ce fel de inginer vrei sa te faci

| geotechnical a răspuns:

Depinde de specializare, instalatii, constructii, electronica, calculatoare, telecomunicatii etc dar toate au in principiu fizica si matematica