| anddclaus a întrebat:

in ultima vreme m-am tot gandit ce sa ma fac cand voi fi mare si nu stiu poate ma puteti ajuta voi spundu-mi sugestii si idei in legatura cu o meserie si langa ar fi bine sa specificati si salariul

Vreau sa mentionez ca dintre romana si mate imi place mai mult romana (poate va ajuta) dar oricum am 10 la toate materiile

funda (la o meserie convingatoare)

Răspuns Câştigător
| glamour_5213 a răspuns:

Pai trebuie sa incep prin ati zice ca salariul difera de la grad la grad ( gradul sau rangul pe care il ocupi), daca iti place romana, poti sa te faci avocat, asta daca stii sa ridici o problema in favoarea ta, sau in favoarei celui pe care il preferi. Sau profesor de romana, daca te pricepi sa lucrezi cu oamenii. Psiholog, daca talentul tau se axeaza pe nezolvarea si intelegerea altor oameni (aici ai nevoie de multa psihologie). Sunt exemplele cele mai la indemana, dar tine minte ca orice ti-ai alege trebuie sa muncesti pe branci, daca vrei sa ajungi cineva important. de asemenea doctorii castiga bine, aici sunt o multime de sectiuni, chirurg, neurochirurg, oftarmolog, dentist, de familie, psihiatru, chirurg plastician, medic anestezist.
Sper ca ti-am fost de ajutor cu ceva. Spre exemplu eu vreau sa ma fac avocat si o sa muncesc pana o sa ajung unde vreau.
Nici un vis nu este irealizabil

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In Romania la cata carte faci tot rau platit esti chiar s-a demonstrat ca se merita sa te pui ca sofer international pe trailer ca sa ai un salariu peste 1000€ numai ca fara pile nu se cam gaseste. Fate invatatoare de limba romana.

| DBlack a răspuns:

Nu conteaza ce note ai la scoala. aici in primul rand conteaza pilelehee hee. pai, pentru inceput iti recomand un servici usor, barmanita/ospatar.se plateste bine, depinde unde te angajezi. faci bani frumosi pe zi din spaga, in jur la 50-100 de lei, dpinde de local. + 800, 900 de ron salariul, poate mai mult.