| bragaionela a întrebat:

vreau sa devin game-tester ce liceu ar trebui sa urmez si ce facultate ce salariu? am auzit ca in strainatate e bine platita meseria e adevarat? Urgent ajutati-ma spuneti si salariul

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

Din cate stiu eu meseria e foarte prost platita (poate e bine platita in comparatie cu Romania). In principiu nu ai nevoie de studii, doar de o "portita de intrare" la o firma care ofera astfel de posturi. Va trebui sa-i impresionezi cu cunostintele tale despre jocuri (gen, ai jucat tot ce misca, de multe ori, si in unele ai descoperit si buguri) si mai mult de atat, trebuie sa ai skilluri organizatorice deosebite (sa joci aceeasi sectiune de joc de zeci de ori, si sa notezi daca apar probleme in combinatie cu diverse actiuni sau itemuri). E o munca repetitiva care cere insistenta, reflexe, organizare si minimul de inteligenta ca sa dai raporturi utile. In perioada de lansare a unui joc va trebui sa lucrezi zi si noapte, daca e nevoie.

1 răspuns:
| bragaionela explică (pentru tpuuser999):

Mulțumesc