| EvilDuckX a întrebat:

Daca vreau sa devin game tester trebuie sa urmez un liceu de info -mate?

5 răspunsuri:
| annakarenina a răspuns:

Din cate stiu, exista si asemenea locuri de munca ce nu necesita facultate, insa daca vrei sa fii profesionist, te poate ajuta. Exista posturi, din cate stiu, la Ubisoft si la Gameloft.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca te gandesti la genul ala de game tester in care stai zilnic si nu faci altceva decat sa te joci pe calculator... sa stii ca nu prea exista la noi in tara astfel de joburi... si pentru ele nu prea ai nevoie de nicio calificare.

daca te referi la testerul ala realist care efectiv face teste programatice, automate pe cod atunci ai nevoie de liceu mate info si chiar de o facultate de profil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nu trebuie.
Daca stii ce faci, nu conteaza de unde stii.

| KillaNoFilla a răspuns:

Nu iti trebuie nimic.Tu doar reportezi bugurile create in anumite conditi si anumite locuri.
Nu esti programator.

| DarkAngellRoyal a răspuns:

Nu neaparat! In facultate inveti mult mai multe, e singura care conteaza.Sunt pe profil mate -info si nu fac nimic de genu...