| bogdytzu a întrebat:

urmeaza ca anul viitor sa termin clasa a12a... nu stiu catre ce sa ma indrept pentru viitor, nu stiu sa aleg o facultate.
Puteti sa ma ajutati cu acest obstacol? ( sunt din Constanta)

6 răspunsuri:
| taviyamato a răspuns:

In constanta poti urma linistit facultatea de management turistic si comercial, te ajuta in viata. Daca nu iti place, urmeaza ingineria. Nu trebuie sa iti fie frica de carte, cunosc astfel de oameni, si mai devreme sau mai tarziu tot se lovesc de r.a.h.a.t. in viata asa ca urmeaza o facultate serioasa, nu e greu, mai ales in Romania happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar nu puteam. habar nu aveam ce iti place, la ce te pricepi, ce profil ai urmat pana acum, ce doresti tu sa faci

| mixxjim a răspuns:

Contabilitate-informatica de gestiune daca esti la real, limbi moderne aplicate (asta inseaman sectia de traducatori-interpreti) daca esti pe la filo si stii foarte bine doua limbi straine. nu vrei totusi sa ne spui la ce profil esti si ce-ti place sa faci, poate ghicim mai bine? laughing trebuie sa tii cont ca la anul se da examen de admitere pe materii la toate facultatile, deci cel mai indicat ar fi sa dai undeva unde te pricepi si cunosti materia. altfel poti sa faci si curs de receptioner sau altceva in domeniu sa pleci pe nave de croaziera

| AxelBv a răspuns:

Ai 2 variante, in functie si de aptitudinile tale.
1) Inginerie > greu de terminat, chiar foarte greu, dar iti vei gasi de lucru relativ usor la finalul facultatii, iar dupa 3-4 ani de experienta vei putea lucra cam oriunde, nu vei sta la cozi la somaj.
2) Balet(management, drept, marketing, limbi straine, psihologie, etc) > facultate usoara, timp liber cat cuprinde. E bine sa stii cam pe unde sunt birourile de la somaj, ca o să cam stai pe la cozi la ei destul de des.

| Yoana99 a răspuns:

Buna bogdytzu! Nu stiu daca eu sunt cea mai in masura sa iti raspun la intrebare dar voi incerca.
Exisista multe optiuni de facultate cum ar fi:
-medicina
-drept
-teologie
-arte
-conservatorul(daca iti place muzica)
-facultatea de litere
etc.
Dar eu cred ca cel mai bine ar fi sa te gandesti la ce te pricepi tu cel mai bine, ce ti-ar placea sa faci sau poti vorbi cu parintii.
Succes:*

| elenitha a răspuns:

Acum depinde si in ce domeniu iti place sa lucrezi, daca esti pe profil uman sau realwinking

Oviudius e mare gasesti multe oportunitati
(sper ca ti-am fost de folos)