| cristina1812 a întrebat:

Sunt din Constanta si anul asta termin clasa a 8-a. Nu stiu ce liceu sa aleg: mircea cel batran sau ovidius. Nu stiu nimic despre ele adica ce fel de copii merg acolo, cat de mult accent se pune pe invatatura, profesorii cum sunt. Daca puteti sa ma ajutati prin a imi spune cateva chestii despre aceste licee. As vrea la stiintele naturii bilingv engleza. Multumesc!

1 răspuns:
| liviu890 a răspuns:

Eu am terminat acum 2 ani la Mircea cel Batran specializarea mate-info intensiv info. Marea majoritate a colegilor de liceu erau oameni cu bun simt, care se straduiau cat de cat sa invete. Pana si la ora de religie era liniste deplina in clasa si ori eram atenti la ce zice profesorul, ori ne jucam pe telefon, dar nu deranjam ora! Profesorii... destul de OK, daca iti dai silinta, iti faci temele si nu deranjezi orele o sa fie totul bine, eu am avut probleme doar la franceza ( ca nu stiam deloc) si m-am chinuit foarte mult cu materia asta. In plus daca esti atenta la ore si te tii de treaba este IMPOSIBIL sa pici BAC-ul. Eu nu m-am pregatit absolut deloc, in clasa a 11-a am avut peste 100 de absente nemotivate, nu am facut deloc meditatii, doar temele de la liceu mi le faceam din cand in cand si am absolvit BAC-ul cu media 7.30. Parerea mea este sa te duci la Mircea cel batran si nu vei regreta!