| sicabaiatdetreaba a întrebat:

Salut,va rog imi poate spune si mie cineva ce sa aleg in armata intre infanterie si tanchisti? Un raspuns urgent si explicativ ..multumesc frumos.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In razboi e cam indiferent, oricum vei fi vanat de inamic. big grin

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca esti inalt nu e bine la tanchisti. Te vei chinui mereu in tanc. In rest, tanchistul este o arma tehnica si este mai usor desi mai periculos in lupta. Infanteristii mai merg si pe jos (asta pe vremea mea). Acum au si ei tehnica de transport si in final daca se strica tehnica si infanteristul si tanchistul trebuie s-o ia pe jos. Eu am fost infanterist (1, 90 metri) dar nu-mi pare rau. Nici tanchistii nu se plang. Poti sa te duci la tancuri pana la licenta si daca nu-ti place la masterat poti sa mergi la infanterie. Invers este mai greu. Toate armele sunt grele in felul lor. Nu te gandi ca este undeva mai usor!

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta la armată te pregătești pentru luptă, aceasta va fi profesia ta.
La infanterie vei lupta cu un colectiv de oameni pe care îi vei conduce în luptă sau direct sau dintr-o poziție de comandă. Astfel interacțiunea cu oamenii trebuie să îți placă, să te simți bine printre oameni.
La tancuri, vei avea între tine și inamic o protecție specială armura, deci ești mai puțin vulnerabil, dar puterea ta fiind mai mare, vei fi și mai vânat de artilerie, aviație, etc. Aici trebuie să te simți bine în relația cu un aparat ultrasofisticat și dotat cu multă electronică care este tancul modern. Acum dta să decizi ce îți place mai mult, să conduci oamenii sau să conduci o mașină, un grup de mașini și apoi să alegi.

| LishARTnam2 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu uitati sa specificati si diferenta dintre ofiteri si subofiteri.