| gabigabiblue a întrebat:

Va rog sa imi spuneti ce anume se face la facultatea de info? Trebuie sa stiu matematica multa? Ce materii se fac? La info cat de multe trebuie sa stiu?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se face multa matematica mai ales in primul an. Informatica in principiu se ia de la 0, dar e greu sa tii pasul cu restul care au niste cunostinte de baza.

| AliGab a răspuns:

In primul an se face analiza si algebra, in al doilea matematici speciale, cel putin cate doua module de curs + 1 sau 2 module de seminarii pe saptamana. Daca profilul este de mate-info, s-ar putea sa faci si in anii 3 si 4 ceva module de matematica, insa nu sunt sigura. La info trebuie doar sa ai idee ca sa intelegi ce ti se preda. In rest se cam preda materia de la notiunile de baza (insa nu stiu la mate-info cum este). Succes

| SatanicBear a răspuns:

Daca te referi la automatica, atunci da, ar cam trebui sa stii multa mate. Informatica se face de la 0.

| gabigabiblue explică:

Ma refeream la facultatea de informatica de la Iasi unde nu e mate-info ci doar info.

| SatanicBear a răspuns (pentru gabigabiblue):

Pai cauta informatii la ei pe site
Aici ai toata programa din cei 3 ani: http://www.info.uaic.ro/bin/Programs/Undergraduate