| Kos93 a întrebat:

vrea sa dau la fac de mecanica si vreau sa stiu care e diferenta dintre Autovehicule Rutiere Engleza si Autovehicule Rutiere normal AR VS AE :d

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

La AE faci cursurile-n engleza si probabil obtii si un fel de certificate de competente pe limba engleza la sfarsitul facultatii. Problema e ca de fapt nu toti profii sunt chiar asa de priceputi la engleza, eventual o sa stii foarte bine piese si mecanica etc in engleza dar nu o sa le stii cum trebuie in romana (stiu pe cineva care a facut ASE-ul in engleza si a patit chestia asta, stia termeni de conta-n engleza dar in romana nu). Facultatea-n sine este destul de grea, partea cu predarea-n engleza te poate incurca mai mult decat sa-ti foloseasca. Mai bine inveti ca lumea-n romana si iei si note mari, iti gasesti un loc de munca si faci ceva experienta aici dupa facultate. Oricum, daca vrei sa pleci din tara pe urma iti trebuie ceva experienta aici, nu te ia nimeni de-abia iesit din facultate doar pentru c-ai facut facultatea-n engleza. Succes!