| MarIuS53682 a întrebat:

Salut, vreau și eu să mă duc la liceu militar, suna a 8-a, dar nu știu nimic. Îmi poate spune și mie cineva începând cu data când trebuie să mă înscriu și cu media pe care va trebui sa o obțin la capacitate până la admitere? As vrea sa mă duc la Breaza sau la Constanța să mă sfătuiți va rog frumos! Mulțumesc!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia legatura cu Centrul Militar Judetean de care apartii: http://bit.ly/2zAX5GB De obicei inscrierile se fac prin ianuarie sau februarie. Un telefon nu te costa nimic.
Conteaza media la purtare nu media de scolarizare. Ai aici (poti sa si descarci si sa printezi) ghidul de admitere la colegiile militare: http://bit.ly/30qeGvn
Vezi ca la inceput este multa istorie. Mai pe urma sunt probleme ce te intereseaza. Dupa ce studiezi asta poti sa mai intrebi si altele. Eu am fost militar. N-am facut liceul ci am facut liceu civil si apoi am dat examen la Academia Trupelor de Uscat Sibiu.

| MarIuS53682 explică (pentru Salontanul):

Ok, mulțumesc mult, dar în cazul în care judetul meu nu este pe lista?(Constanta) ce trebuie sa fac? Si inc ceva: eu știam că pentru liceul militar îți trebuie o medie de peste 8, este adevărat?

| Salontanul a răspuns (pentru MarIuS53682):

Uite si Constanta: http://bit.ly/30idvhG E vorba (cred) de media de la purtare. Eu nu stiu sa existe medie de scolarizare. Suna la CMJ si intreaba!

| Cduncfujndf a răspuns:

Îți pot spune eu, că pe lângă examen, trebuie să mai dai încă 3 probe. O probă psihologică, una sportivă, și proba scrisă, unde o să îți dea două teste la română și la matematică. Astea se dau înainte de examen.

| MarIuS53682 explică (pentru Cduncfujndf):

Pai eu am înțeles chestiile astea, și că la proba sportivă ai un traseu, apoi proba de rezistenta, dar eu mă refeream la faptul că nu stiu ce note trebuie sa iau la capacitate, și la ce liceu să mă duc, la Constanța sau la breaza, tu ce zici in legătură cu media și alegerea dintre licee?

| Cduncfujndf a răspuns (pentru MarIuS53682):

Depinde și unde stai. Dacă stai mai aproape de Constanța sau mai aproape de Breaza. Ambele sunt bune, și liceul de la Câmpulung e bun.
Media de obicei depinde de fiecare liceu, dar ar trebui să ai media cel puțin 7 ca să fi sigur că prinzi loc undeva.