| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am doua intrebari referitoare la postul de soldat in cadrul Armatei Romane. Acestea fiind urmatoarele:
1. Este o problema daca nu am urmat un liceu militar dupa terminarea celor 8 clase si am urmat cu totul alt profil?
2. Dupa terminarea celor 12 clase (cu sau fara absolvirea bacului in cazul postlicealei) e nevoie sa urmez o facultate/postliceala pentru a deveni soldat sau criteriile acestea sunt stricte si pot deveni si fara a urma una din acestea doua?
"soldat/gradat profesionist, prin absolvirea unui program de instruire: vârsta între 18 ani, împliniţi până la data începerii programului de instruire şi cel mult 50 de ani, împliniţi până la data încheierii primului contract de angajare; absolvent cel puţin al învăţământului general obligatoriu."

Scuzati-ma pentru exprimarea gresita, insa sunt obosit si destul de agitat deoarece, e ultimul an si am nevoie sa aflu cat mai este timp.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru angajarea ca SGP nu este nevoie sa ai 12 clase, conditia actuala este sa ai cel putin 10 clase. Asa fiind nu ai nevoie nici de diploma de bacalaureat pentru a te angaja.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc mult.

1 răspuns: