| WhiteWyzard a întrebat:

Salutare. am o intrebare... pot ajunge contabil doar cu cursuri? sau trebuie sa fac facultate?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Daca ai oportunitatea de angajare si-ti trebuie cursul fa-l si angajeaza-te, asa poti sa vezi si despre ce este vorba cu contabilitatea, si daca-ti place, si apoi poti urma pasii necesari sa evoluezi in meserie si in cariera. contabilitatea e o chestie nu chiar usoara, dar interesanta si daca stii conta capeti un mare atu in plus la angajari si pe alte posturi (administrator, distribuitor, agent comercial etc) deci nu ai nimic de pierdut daca faci cursul, dimpotriva. succes!

5 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Pentru contabilitate primara e suficient sa ai cursuri. Facultatea e pentru a fi economist! Succes!

| WhiteWyzard explică (pentru laptopnews):

Ok care este diferenta intre contabil si economisto? stiu pe cineva care are 4 firme la care face contabilitate... el este contabil sau economist?

| laptopnews a răspuns:

Http://www.conta.ro/......e__st__100
Vezi daca te ajuta forumul asta! Succes!

| mixxjim a răspuns:

Poti fi contabil si fara studii superioare. exista doua tipuri de contabili, contabili autorizati (cei care au doar liceul sau alta facultate decat cea de contabilitate din cadrul ASE) si experti contabili (cei care au facultatea de contabilitate). diferenta consta in tipul de societati comerciale la care tin contabilitatea - contabilii autorizati nu pot tine contabilitatea la firmele foarte mari - si de tipul de situatii pe care ai dreptul sa le semnezi. in plus, ar trebui sa dai un examen la CECCAR (corpul expertilor contabili si contabililor autorizati din Romania http://ceccar.ro/ro/?page_id=67 ) ca sa primesti dreptul sa practici aceasta meserie, sa primesti certificatul de contabil si stampila, cu care stampilezi situatiile contabile pe care le intocmesti http://ceccar.ro/ro/wp-content/uploads/2011/09/regulament-acces.pdf.

| WhiteWyzard explică (pentru mixxjim):

Deci nu am nici un habar cu ce se mananca, dar ma intereseaza sa urmez un curs de contabilitate primara deoarece am o sansa sa ma angazez la o firma... se merita? si dupa ce dobandesc o anumita experienta pot face contabilitatea la mai multe firme? sau trebuie sa termin o facultate de contabilitate?

| mixxjim a răspuns (pentru WhiteWyzard):

Daca ai oportunitatea de angajare si-ti trebuie cursul fa-l si angajeaza-te, asa poti sa vezi si despre ce este vorba cu contabilitatea, si daca-ti place, si apoi poti urma pasii necesari sa evoluezi in meserie si in cariera. contabilitatea e o chestie nu chiar usoara, dar interesanta si daca stii conta capeti un mare atu in plus la angajari si pe alte posturi (administrator, distribuitor, agent comercial etc) deci nu ai nimic de pierdut daca faci cursul, dimpotriva. succes!