| B_Elvis_Alexandru_1990 a întrebat:

Salutare. Am și eu o întrebare dacă se pricepe cineva. Caut un loc de munca și cam peste tot se cere o calificare. Partea nasoala este ca am doar 8 clase. La toate cursurile de calificare care sunt în diferite domenii, îți cere diploma de studii. Eu am dor foaie matricola. Oare ma pot înscrie la orice curs de calificare doar cu foaie matricola, sa pot face o calificare? Mulțumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
| 44mon a răspuns:

Poți învăța o abilitate pe PC, editat foto, video, și multe altele, depinde ce îți place. Eu lucrez remote, de acasă, și nu mi-a cerut nimeni diplome. Atât timp cât ești serios, muncitor și dornic de învățare îți poți găsi de lucru ca freelancer, mai ales că observ că scrii corect. Mult succes, și nu te lăsa descurajat. Tocmai faptul că ai 8 clase te poate face să te ridici mult peste așteptările societății și să ai un salariu mult peste minimul pe economie.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Indienii si chinezii vin in RO fara sa demonstreze calificarile in acte, se baga in constructii, santiere si fabrici. Teoria asta cu calificare pentru angajare suna a paranoie absurda, pe vremuri se tinea cont, acum la cati romani au fugit din tara si e deficit de personal muncitoresc, firmele ar trebui sa faca instructaj la locul de munca... cu calificarea trebuie sa le dai in cap pentru ca sant prosti sa aiba pretentii la asa ceva, calificarile ar fi demne de locuri de munca unde se plateste peste 2000€ net

| Violleta2022 a răspuns:

Din paacte, cu 8 clase te poti angaja doar ca muncitor necalificat in constructii, agricultura sau salubritate.
Calificarile le poti obtine dupa terminarea liceului, sau dupa ce ai terminat o profesionala ori postliceala.
Cu diploma de scoala generala (8 clase), nu se pot obtine calificari, necesitand mai multa scoala si o profesie (liceu terminat la seral, ori scoala profesionala ori post liceala de meserii, dupa ce termini liceul).

| mi25 a răspuns:

Cel mai bun raspuns consider ca ti l-a dat Yuoia.

| Yuoia a răspuns:

Da. Poti face o calificare. Du-te la OJFM.

| RxTx a răspuns:

Mergi ca poti face cursuri de bucatar hoțspătar
Am vaxut anunțuri prin stațiile de autobuz
Tot felul de cursuri particulare pentru persoane doar cu 8 clase.

Da poti sa te angajezi in multe locuri

| mont a răspuns:

Te poți înscrie la unele cursuri și având doar 8 clase. De-asemenea te poți înscrie și la un liceu seral.

| Amidamaru98 a răspuns:

Pe santier nu iti cere nimic