| NYØ2002 a întrebat:

Am si eu o intrebare! Eu după liceu vreau să mă duc în armata că alt job bunicel nu pot gasi! Eu sunt in clasa a 11 a si dupa terminarea liceului vreau sa ma duc ca Soldat gradat profesionist și la ăla nu îți trebuie bac si e fain ca nu lucrez la stat, nu la patron ca să își bată joc de mine!
Eu sunt bunicel la sport si am o speranță ca să intru! Singura mea problema este ca nu sunt destul de matur ca să iau proba psihologica!
Daca este sa ma duc inscriu in armata ma duc la campulung moldovesnesc!
Eu după ce termin practica și mă angajes imi pot alege ce oras vreau? Gen eu m-as muta in orice oras ca sa scap de orasul meu! Cica o sa fac practica cateva luni si primesc o solda cam de 800 lei si am di cazare si mancare.Si dupa ce termin practica castig cam de la 2000 de lei in sus maxim 3000! Gen eu ma pot descuraca cu banii astea? Adica imi ajunge bani de chirie(garsoniera sau apartament),mancare, dări(curent gaz etc)

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La inceput nu poti sa ceri unde vrei tu sa te trimita, cu ceva vechime si daca urci in rang poti cere transfer in alt oras

| NYØ2002 explică (pentru mgtow):

Atunci nu mai merg in armata! Eu vreau neaparat sa scap de oras

| mgtow a răspuns (pentru NYØ2002):

Poti sa mergi in Constanta sa lucrezi in port, faci un curs ceva sa ajungi macaragiu descarci containere din vapoare sau o functie care te poate baga la munca acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare! Daca tu crezi ca treci de probele sportive mergi!

| Ionut659 a răspuns:

Armată? Este bine, ai chiria plătită de armată(nu din salariul tău) dar în Iași se plătește cel mai bine și în plus este mai frumos orașul decât București, acum este bine să te inrolezi dar nu uita că vei sta 24 de ore de pază pe săptămână cu 4 ore pază, 4 ore pază și tot așa o zi întreagă, este rău că te pot chema ei și la 2 dimineața, vecinul meu a fost pe tanc colonel și are o pensie de 5000+ lei. Nu este cel mai ușor lucru să fii soldat, dacă vrei salariul ăla mare trebuie să ai forța fizică, inteligența și agilitate. La ce vrei să fii? La medic, programator al bazei de date română sau al molovei, soldat pe tanc, pe avion, pe pământ etc. Dacă ai avut note mari și știi info poți primi cam 4000 lei ca șef pentru baza de date sau chiar mai mult. Eu zic că este bine dar dacă ai probleme cu vederea, te-ai operat, etc nu te vor primi sau dacă da te bor plăti cam rău

| NYØ2002 explică (pentru Ionut659):

Gen nu stiu daca am probleme cu vederea putin pot purta ochelari poate o perioadă! Eu nu prea am fost la spital doar cand am fost mic, Aveam 7 ani si m-am operat la testicule, nu stiu sigur ce aveam, parcă hernie nu mai stiu

| NYØ2002 explică (pentru Ionut659):

Eu nu stiu sigur la ce vreau sa fiu, depinde cred ca si ce ma pune, nu m-ar deranja sa stau de pază chiar daca vin si de la 2 noaptea, important este sa am si ceva libertate! 24 ore pe saptamana e foarte puțin față de 40! Altii lucrează si mai mult de 40 chiar 45 chiar, asa sunt patronii de freaca cum vrea ei si te ia cu salariul in ras

| Nimeni20192018 a răspuns:

Chiria, o va plăti MApN, și vei primi și norma de hrana de 1.000 de lei, pe langa salariu. Da te descurci în orice oras cu un servici la MApN.

| Addaaa14061 a răspuns:

Eu vreau sa intru in armata...din cate am inteles eu daca esti operat sau ai alte probleme gen cu inima, la testul psihologic iti vor pune niste intrebari atat...trebuie sa ai rezistenta ca altfel nu te vor primi si sa stii mate si engleza in cazul meu,nu stiu acum la tine cum este, eu prefer navala, si daca esti in armata, nu trebuie sa iti faci griji de cazare, mancare sau alte asemenea, vor fi platite de armata