| RzV28 a întrebat:

As dori sa urmez un curs la distanta pe site-ul Eurocor. As vrea sa stiu daca e un site de incredere si merita sa cumpar un curs de la ei. As dori sa fac un curs in domeniul calculatoarelor, ceva pe partea de programare sau grafica, credeti ca as putea invata totul cu un curs de la ei? Stiu ca la partea de grafica e nevoie de programele specializate in asa ceva si sa le folosesti poti invata de pe net cu multe tutoriale gratis dar din cate am vazut aici se ofera si o diploma de absolvire a cursului si in cazul in care vrei sa urmezi o cariera in domeniul asta eu zic ca e importanta. Intreb poate sunt pe aici utilizatori care au studiat cursuri de la ei si imi pot detalia mai pe inteles cum e treaba cu ei. Mersi.

4 răspunsuri:
| emilian6238 a răspuns:

Salut! Eu fac parte din cei care au invatat grafica pe cont proriu si acum, la aproape 30 de ani, dupa ce am trecut prin agentii de publicitate am propriul meu business. Iti recomand sa te orietezi spre programare. Am un prieten care acum 3 ani s-a apucat de invatat si in 6 luni de zile deja era angajat. In momentul de fata lucreaza la o firma cu care eu colaborez si are peste 2000 de euro salariu. Foarte putini dintre programatorii sau graphic designerii pe care ii cunosc au facut cursuri de genul celor care spuneai. Majoritatea au invatat pe cont propriu. In cazul programatorilor, in Romania este destul de usor sa gasesti job ca programator incepator. Corporatiile, mai toate au programe de training care ti le ofera ca tu sa te dezvolti in continuare. Deci mare parte din certificarile care o sa te ajute in cariera, o sa le faci in timp ce esti angajat. Majoritatea sunt destul de scumpe si este greu sa le faci de unul singur. Poti invata pe platforme ca www.udemy.com. Gasesti acolo super multe cursuri care sunt foarte ieftine si de calitate. Ca si limbaje pentru inceput iti recomand C++, C# si Java. Mult succes! :)

| RzV28 explică (pentru emilian6238):

La inceput ma orientasem spre programare, am gasit un curs online gratis unde invatasem in mare despre C++ si HTML dar de multe ori uitam sa mai intru sau pur si simplu nu aveam o asa mare motivare ca daca voi invata eu singur voi avea si succes in viitor in treaba asta. Sincer mi-ar place mai mult sa lucrez pe partea de design, mi s-ar potrivi mai mult. La fel si pe partea asta exista pe net locuri unde poti invata pe gratis si pe cont propriu totul despre grafica. Eu unul as prefera sa invata cu ajutorul unui curs cumparat, care sa imi ofere si materiale de curs tiparite deoarece cred ca m-ar motiva mai usor sa le invat rapid si in plus pentru ce as opta pentru un asemenea curs vine legat si de o diploma sau o certificare in domeniu. Stiu ca multe companii nu mai tin cont neaparat de diploma si te pun sa le arati ce stii sa faci dar cred ca in momentul in care ma duc eu la o angajare si ma prezint doar cu niste cunostinte pe care stiu eu ca le am si altcineva care poate are o facultate terminata in domeniu sau o diploma, pe cine ar lua in considerare prima data angajatorul? Acum sunt din cei in ce mai multi programatori pe piata, si locuri de munca sunt multe in domeniul asta. La fel ca si tine pe viitor dupa ce as lucra cativa ani in domeniu si as acumula o experienta si fonduri suficiente as incepe ceva pe cont propriu si de asta ma intereseaza in primul rand sa invat totul despre grafica cat mai bine dar sa stiu ca dupa ma pot angaja rapid, nu as vrea sa stiu ca am invatat ceva si sa caut poate ani de zile un loc de munca in domeniu ca atunci mi-as pierde entuziasmul si motuvarea sa lucrez in asa ceva si probabil m-as orienta spre altceva. Mersi mult ca ti-ai luat din timp sa imi lasi un raspuns.

| emilian6238 a răspuns (pentru RzV28):

Salut! Cu mare placere!
Nu ma refeream la cursuri gratuite pe net. Ci cursuri platite, serioase. Decat sa dai banii pe cursuri romanesti de calitate indoielnica, mai bine dai aceeasi bani pe un curs care chiar o sa te invete ce trebuie. Si iti mai spun cateva chestii despre cum te poti angaja in domeniul creativ, fara sa ai diploma.

Fun fact: eu sunt designer de 10 ani, am propriul meu business in publicitate si nu am facut nici un curs si nici macar facultatea nu am terminat-o.

Designerul se angajeaza cu portofoliu. Este singurul si cel mai important lucru pentru un designer care cauta sa se angajeze. Portofoliul este o colectie de lucrari, proiecte si materiale, elemente ce definesc gradul de expertiza si profesionalism al designer-ului.

Din propria experienta iti spun, cand o sa te duci la primul tau interviu, o sa vezi ca cel care o sa te ia la intrebari nu o sa se lege deloc de faptul ca ai facut acel curs. Ceea ce conteaza este portofoliul, in primul rand, si in al doilea rand atitudinea ta personala.

Portofoliul il poti face si singur. Daca dai o cautare pe Youtube gasesti sute de videori care iti explica.

Cand am aplicat la primul job, aveam 19 ani, singura chestie din portofoliul meu era chiar CV-ul care il trimiteam. Facusem un CV cu design frumos. Asa il consideram eu, ca de fapt nu era cine stie ce. Dar m-am angajat cu el. Din momentul in care m-am angajat am inceput de fapt sa invat calumea. Si invatam si de la colegi si de pe net si singur.

Dar sa stii ca procesul asta este subiectiv pentru fiecare persoana in parte. Important este sa te simti bine facand asta in ritmul si prin metodele care functioneaza la tine.

Ca sa te motivez, iti pot spune ca domeniul publicitatii este unul dintre cele mai relaxate, distractive si interesante domenii in care poti lucra. Sunt oameni misto si nu te plictisesti niciodata.

Iti las pagina mea de Facebook: www.facebook.com/DoDesignCreative/

Cand ai gata primul tau portofoliu sa imi trimiti, iti gasesc job.

Mult succes si spor la treaba! :)

| RzV28 explică (pentru emilian6238):

Mersi mult de amabilitate! O sa ma pun serios pe invatat, o sa salvez pagina ta si o sa te contactez cand consider ca ma simt pregatit si am un portofoliu realizat.