| anonim_4396 a întrebat:

Cineva vorbea pe site de cursurile EUROCOR... dar am si eu o nelamurire... testele si examenul final il dai acasa (adica poti copia)...cat de sigure sunt diplomele (cat de reale dpdv al cunostintelor)? Si de ce sa urmez aceste cursuri cand imi pot cumpara carti si invata singura acasa. Cu ce e mai profitabil (tot dpdv al cunostintelor) faptul ca urmezi aceste cursuri...bineinteles in afara de diploma big grin care pentru angajator nu inseamna nimic daca tu nu ai habar

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cursurile interactive, cum sunt si cele de la Eurocor sunt destinate invatarii acasa a limbilor straine.
Cursurile au mai multe laturi: partea scrisa si multimedia (voce).
Partea scrisa este asemanatoare cartilor cumparate din librarii.
Partea multimedia ajuta cursantii la invatarea vorbirii, al pronuntiei.
Acest din urma aspect este f.folositor deoarece majoritatea limbilor straine difera la pronuntie de limba romana, iar numai din carti este aproape imposibil de invatat!

7 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, da eu vb de EUROCOR, da testele si temele pentru acasa le faci bineinteles acasa, daca tu crezi ca copii parerea ta, temele si testele sint asa facute incit ceea ce trebuie rezolvat sa depinda de cunostintele tale acumulate in urma cursurilor citite, deci nu ai ce copia. Draga mea diplomele sint foarte reale din moment ce eu din profesor am ajuns sa fiu manager de firma.Crezi ca la angajare te primesc cu simple hartii? Atentie ca sa poti profesa intr-adevar pe baza primei diplome de absolvire mergi sa sustii un alt examen asta in baza localitatii unde te afli daca aveti sediu EUROCOR unde poti sustine examenul; Deci acest examen se cheama fata in fata si este in colaborare cu MIN.MUNCII,FAMILIEI si EGALITATII de SANSE si MIN.EDUCATIEI,CERCETARII si TINERETULUI(dar la acest examen pot participa numai cei care au luat calificative de bine si foarte bine in decursul celor 5, 6 sau 12 luni, depinde de perioada in care vor sa faca acest curswinkingAceasta diploma obtinuta va fi recunoscuta oriunde pe piata locurilor de munca, atit si in UE.Subliniez faptul ca tu presupun ca vrei sa faci aceste cursuri pentru a-ti forma o alta perspectiva de viitor(de a-ti face o alta cariera, de a cunoaste cit mai multe, de a acumula cunostinte in domeniu si multe altele)deci daca doresti sa faci aceste cursuri vrei sa inveti cu adevarat si vrei sa schimbi ceva in viata ta.Succes.

mlm
| mlm a răspuns:

Scuze, am uitat sa specific ca calificativele pe perioada cursului le primesti pentru temele pentru acasa, acestea fiindu-ti corectate de un profesor personal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acelasi lucru m-am intebat si eu inainte de a ma inscrie lu sursurile EUROCOR.Intradevar testele si examenul final il dai acasa, de copiat poti incerca, dar atunci pentru ce te-ai mai inscris la curs doar pentru a avea o diploma la mana? Nu prea mai conteaza ce scrie pe ea conteaza ceea ce stii, dardupa ce dai examenul si primesti diploma pentru terminarea cursului ai posibilitatea ca absolvent al programelor autorizate fata in fata(faci cursuri cu un profesor)poti obtine certificate de absolvire emise impreunacuMinisterul Muncii siMinisterul Educatiei, Cercetarii si Tineretului recunoscute oficial pe piata muncii din tara, dar si din tarile Uniunii Europene, pot fi trecute in cartea de munca.Eu cred ca e mai profitabil dpdv al cunostintelor, in primul rand inveti cand ai timp, examenul putand sa il dai si dupa un an, in al doi-lea rand ai un profesor personal caruia ii adresezi intrebarile si nelamuririle in privinta cursurilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu era vorba ca vreau sa copiez ...tocmai...eu de ex vroiam sa ma inscriu la Grafica pe calculator CorelDraw, Photoshop si InDesign...nu vad rostul sa ma inscriu la curs cand pot lua cartea si invata ...ca oricum asta faci si normal ca nu era vorba de mine ca eu spre deosebire de altii vreau sa fac ceva cu viata mea...nu trebuie sa sari la gatul meu pentru ca am indraznit sa pun o intrebare -legitima de altfel- Eu vroiam doar sa aflu care sunt avantajele faptului ca ma inscriu la acest curs fata de avantajele faptului ca imi cumpar cartea si stau acasa si invat singura. deci inca o data eu chiar nu am vrut sa intreb daca se poate copia ...nu ma intereseaza asta... vroiam doar sa vad cat de corecte sunt rezultatele si ce poti invatat de la un asemenea curs...adica daca intr-adevar inveti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da poti copia, daca stii de unde, pentru ca testele sint asa intocmite incat sa trebuiasca sa citesti tot ca sa stii ce si de unde sa copiezi. oricum sint bune si apoi poti sustine un examen pentru ca diploma sa iti fie recunoscuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. vreau sa ma inscriu si eu dar inainte as vrea sa stiu si eu cat costa cursurile astea.id meu e brigitta1989b

| adriana_7712 a răspuns:

Testele sunt din toata materia deci, cautand prin toate caietele de curs, sigur ramai cu ceva informatie